lv
seSwE1gePZxYJhcf6shGLEBCYroIxZs10vIopMh1
966975

Veselīgas attiecības ar viedierīcēm

Veselīgas attiecības ar viedierīcēm

Viedierīces nenoliedzami atvieglo mūsu ikdienu, tomēr stundām ilga Instagram, Tik Tok skrullēšana vai vēlme ik pēc pāris minūtēm ieskatīties telefonā kļuvusi par netikumu daudziem no mums. Kā viedierīces ietekmē pašsajūtu un kā veicināt to jēgpilnu izmantošanu.

Kvalitatīvs miegs pāri visam

Tikai piektdaļai jauniešu pirms gulētiešanas ir aizliegums lietot viedierīces. Kā pieaugušajiem, tā jauniešiem ir svarīgi sagatavot ķermeni un prātu iemigšanai, taču nereti tiek darīts tieši pretējais, aktīvi nodarbinot smadzenes ar skatīšanos telefona vai datora ekrānā.

Viedierīču izstarotā gaisma un ienākošā informācija, kas smadzenēm jāapstrādā, bloķē miega hormona izdalīšanos, kas ilgtermiņā var novest pie miega traucējumiem. Lai veiksmīgāk iemigtu, telefonā iespējams uzstādīt zilās gaismas filtru, ko lietot vēlās vakara stundās, un pusstundu pirms gulētiešanas būtu vēlams izvairīties no viedierīču lietošanas.

Darba un privātās dzīves nodalīšana

Ikdienas aktīvajā ritmā darba un privātās dzīves balanss šķiet teju neiespējams. Tāpat kā tiek sagaidīts, ka citi ir sasniedzami jebkurā diennakts laikā, tāpat pašsaprotami katrs pats izjūt atbildību būt pieejamam 24 stundas diennaktī. Lai cilvēka ķermenis varētu atpūsties un uzkrāt spēkus, ir stingri ieteicams skaidri noteikt laiku, kurā darba jautājumi netiek skatīti.

Zelta proporcija: 80 pret 20

Aktīvi sociālo tīklu lietotāji teju nemitīgi baidās palaist garām ko svarīgu. Diemžēl, jo biežāk tiek caurskatīti sociālie tīkli, jo uzmācīgākas šīs sajūtas kļūst. Ieteicams izvērtēt, cik daudz laika dienā tiks atvēlēts izklaidei, piemēram, Instagram skrullēšanai, un lejupielādēt lietotni, kas neļauj aizmirsties un seko līdzi, lai noteiktais laiks netiktu pārsniegts.’

Bērnu un pusaudžu psihoterapijas speciālisti iesaka viedierīcēs pavadīto laiku sadalīt proporcionāli, atvēlot 80% jēgpilnām aktivitātēm, bet 20% izklaidei.

Sociālie tīkli kā iedvesmas avots

Pārpildīti ar informāciju par citu cilvēku panākumiem, sociālie tīkli pēc savas būtības veicina salīdzināšanas kultūru. Lai arī nav iespējams objektīvi novērtēt kāda cita dzīves kvalitāti pēc iegūtajiem “likes”, tomēr cilvēka prāts nespēj atturēties no šādiem spriedumiem.

Lai pavadītais laiks sociālajos tīklos būtu patīkams, ieteicams sekot tādiem profiliem, kas iedvesmo un veicina pozitīvas emocijas, nevis izraisa skaudību vai uzstāda nesasniedzamus standartus.

Fokuss uz vienu darbību

Nepārtraukta viedierīces vibrēšana, skaņas signāli un ekrāna izgaismošanās liek automātiski novērst uzmanību no iesāktās darbības, lai ielūkotos ekrānā. Sadalot uzmanību vairākās daļās, tiek ietekmēta koncentrēšanās spēja un ir grūtības pabeigt iesākto. Darbus var paveikt ātrāk un efektīvāk, ja tiek atvēlēts konkrēts brīdis viedierīcē ienākušo paziņojumu apskatei, pārējā laikā ieslēdzot klusuma režīmu.

Līķi izmeta uz trepēm... Apsūdzēs par pērn Rīgā izdarītu sievietes slepkavību

Valsts policija rosinājusi prokuratūru uzrādīt apsūdzību diviem vīriešiem lietā par sievietes slepkavību pagājušā gada maijā Bolderājas mikrorajonā, informēja policija.

2022.gada 29.maijā Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Kurzemes iecirkņa ...

Daugavpils cietoksnī pabeigta septītā bastiona vaļņa restaurācija

Daugavpils Būvvalde pieņēmusi ekspluatācijā restaurēto septītā bastiona valni Daugavpils cietoksnī, ziņo pašvaldībā.

Lai restaurētu un saglabātu vienu no cietokšņa aizsargvaļņa bastioniem, Daugavpils pilsētas pašvaldības Attīstības departaments piesaist...

Zelenskis aicina krievus vismaz Ziemassvētkos nebaidīties no Putina

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdienas vakarā savā videouzrunā aicināja Krievijas pilsoņus atrast sevī drosmi, lai vismaz uz pareizticīgo Ziemassvētku laiku atbrīvotos no bailēm no Krievijas prezidenta Vladimira Putina.

Zelenskis pauda šo...



Komentāri