Renovētās mājas par siltumu ietaupa vidēji 55% un vairāk.
Kritums Latvijas mājokļu garantiju programmā turpinās, saka valsts AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.
"Tas liek secināt, ka ir jādara kaut kas vairāk, jo ar esošo atbalstu nepietiek. Manuprāt, var mēģināt vairāk stimulēt reģionus, jo šobrīd programmas portfelī Rīga un Pierīga veido aptuveni 85% no darījumiem. Piemēram, ģimenēm, kas vēlas iegādāties mājokli ārpus Rīgas, garantijas varētu sniegt 50% apjomā no aizdevuma summas.
Tas, protams, maksātu vairāk, bet, ja, piemēram, tiek definēts, ka ir nepieciešams veicināt, lai ģimenes izvēlas dzīvesvietu ārpus Rīgas un Pierīgas, tad varētu dot "Balsta" subsīdiju arī tiem, kas nav daudzbērnu ģimene, bet ir ģimene ar vienu vai diviem bērniem. Lielāka garantija un subsīdija ne tikai daudzbērnu ģimenēm - tas būtu papildu stimuls aktivitātei ārpus Rīgas. Un, ja kāds iebilstu, kāpēc tiek "apcelta" Rīga un Pierīga, tad tāpēc, ka mērķis šoreiz būtu stiprināt tieši reģionus".
Tomēr ir arī pozitīvas tendences.
-Šobrīd jautājumu par energoefektivitātes ieguvumiem vairs nav. Redzam, ka renovētās mājas par siltumu ietaupa vidēji 55% un vairāk, vizuāli izskatās labāk, un, aprēķinot īpašuma vērtību pirms un pēc renovācijas, arī ir redzama būtiska atšķirība. Varam lepoties, ka aptuveni 95% no lielās aploksnes iepriekšējā fondu plānošanas periodā šajā programmā ir apgūti. Tas ir ļoti augsts apguves rādītājs, - tā R.Bērziņš.
"Ja runājam par "Altum" atbalstīto lielo uzņēmumu pārstāvētajām nozarēm, tad var minēt apstrādes rūpniecību, mežizstrādi un kokrūpniecību, farmāciju. Otrs virziens, kur gaidāmi lielāki apjomi, noteikti ir projekti, kas ir saistīti ar energoefektivitāti un ilgtspēju. Šiem projektiem ir pieejams atbalsts kapitāla atlaides veidā, kas pēc būtības ir grants, atlaide, un līdz ar to ir arī interese ir lielāka nekā kādreiz. Tāpat diezgan daudz pieteikumu ir digitalizācijas projektiem. Tie visi ir segmenti, par kuriem var teikt, ka tie ir augoši".
Komentāri