lv
R9JJX4InGNDJOEWwtudF8iksJAMKgfKF8k3oopBA
77312

Vēlas lielāku iedzīvotāju un tirgotāju iesaiste tekstila šķirošanā

Vēlas lielāku iedzīvotāju un tirgotāju iesaiste tekstila šķirošanā

Nepieciešama lielāka iedzīvotāju un tirgotāju iesaiste tekstila šķirošanā, lai nodrošinātu nepieciešamo tekstila atkritumu apjomu un domātu par pārstrādes iespējām, šādu pozīciju aģentūrai LETA pauda Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas prezidents Guntis Strazds.

Kā norāda Strazds, tekstila ražotāji nav vienīgie, kas rada tekstila atkritumus, tāpēc nebūtu godīgi uzkraut visu atbildību tikai uz ražotāju pleciem.

Viņš atgādināja, ka Eiropas Savienībā (ES) tekstila šķirošana dalībvalstīs būs obligāta no 2025.gada, savukārt Latvijā - jau no 2023.gada. "Skaidrs, ka valstij būs jāpieņem konkrēts scenārijs plāna īstenošanai, un šobrīd reālākais varētu būt ražotāju atbildības sistēmas (RAS) ieviešana, kā tas ir iepakojumam un citiem atkritumu veidiem," lēsa Strazds.

Viņš atzīmēja, ka lielie uzņēmumi tekstilatkritumus šķiro jau sen, un daudziem no tiem ir "OEKO-TEX® Standard 100", "Global Organic Textile Standard (GOTS)", "AQAP 2110","Bluesign" vai "Nordic EcoLabel" sertifikāti, kas apliecina, ka materiālu ceļš no rūpnīcas līdz galaproduktam tiek rūpīgi uzraudzīts.

Vienlaikus Strazds aicināja pirms RAS ieviešanas vēlreiz pārdomāt to, ka galvenā problēma nav atkritumu šķirošana tekstiluzņēmumos, bet gan importēto gatavo un lietoto apģērbu un daļēji arī lupatu utilizācija, kā arī pārstrādei nepietiekams tekstila atkritumu apjoms.

Kā norādīja Strazds, "rūpniecisko atkritumu šķirošana neko neatrisinās, toties ir ļoti svarīgi, lai tekstilatkritumus šķirotu iedzīvotāji, galveno uzmanību pievēršot atkārtoti lietojamu apģērbu nošķirošanai no lupatām, jo atkārtoti lietojamu apģērbu var eksportēt, samazinot atkritumu daudzumu Latvijā".

Ja Latvijas iedzīvotāji piedalītos tekstila šķirošanā un palīdzētu nodrošināt tekstila apjomu, Strazda skatījumā, varbūt varētu rast risinājumus rentablai tekstila atkritumu pārstrādei.

Pēc Strazda paustā, ja mājās izveidotu ideālu šķirošanas infrastruktūru - atsevišķus konteinerus vilnai, kokvilnai, sintētikai, ķīmiskajai šķiedrai jeb celulozei un lupatām, ar kurām neko vairs nevar iesākt - tas būtu reāls risinājums, kas ļautu laist importētos tekstilizstrādājumus otrreizējā pārstrādē. "Tad arī apjoms varētu būt pietiekams, lai pārstrādes iespējas attīstītu tepat - Latvijā," minēja Strazds.

Kafejnīca "Leningrad" mainīs nosaukumu un atrašanās vietu

Alternatīvās kultūras kafejnīcā "Leningrad" sākts slēgšanas mēneša festivāls, pēc kura iestāde mainīs atrašanās vietu un nosaukumu, aģentūru LETA informēja kafejnīcas pārstāvji.

Festivāla laikā tiek piedāvāta intensīva dažādu mūzikas pasākumu programma....

Jauno ārstu asociācija: veselības nozarei vajadzētu būt prioritātei

"Apvienotā saraksta" (AS) pārstāvju izteiktie pieļāvumi veselības ministra amata kandidātu meklēt ārpus Saeimas liecina par politiķu nevēlēšanos virzīt savus līderus sabiedrībai būtisku problēmu risināšanai, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" paud...

Īpašā kampaņā mēģinās veicināt gados jaunu cilvēku interesi par asins ziedošanu

Trešdien, 9.novembrī, Valsts Asins donoru centrs (VADC) atklās kampaņu "Asins draudzība 2022", kuras mērķis ir veicināt gados jaunu cilvēku interesi un atsaucību asins ziedošanā, aģentūru LETA informēja VADC.

Vienlaikus ar kampaņu tiks atklāts "Asins dr...



Komentāri