Katru gadu nemainīgi četri pirmās vietas ieguvēji saņem 7000 eiro lielu naudas balvu.
Eiropas Savienības jauno zinātnieku konkurss (turpmāk arī – konkurss) ir nozīmīgākā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu izstāde Eiropā, kurā tiek demonstrēti labākie skolēnu zinātniskie darbi Eiropas Savienībā un ārpus tās. Katru gadu šis konkurss tiek īstenots citā Eiropas Savienības dalībvalstī valstī un pulcē talantīgākos skolēnus vecumā no 14 līdz 20 gadiem, dodot iespēju prezentēt savu izstrādāto projektu starptautiskai zinātnieku žūrijai. Konkursā ik gadu tiek prezentēti 80 – 90 projekti, kurus ir izstrādājuši 130 – 150 skolēnu no 40 – 45 dalībvalstīm.
Latvijas skolēni konkursā piedalās kopš 1999. gada. Šo gadu laikā arī mūsu skolēni ir guvuši panākumus šajā konkursā, piemēram, šī gada Eiropas Savienības jauno zinātnieku konkursā Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolēns par savu darbu "Halkopirītu režģa parametru empīriska prognozēšana no ietverto elementu ķīmiskajām īpašībām" ieguva pētniecības centra ESRF (European Synchrotron Radiation Facility) specbalvu, taču 2022. gadā skolēns no RTU inženierzinātņu vidusskolas par darbu "Meža postījumu – mizgraužu identifikācija ar tālizpētes palīdzību Latvijas teritorijā" ieguva NBC (Naturalis Bioversity Center) specbalvu.
Latvija saņēma uzaicinājumu būt par konkursa rīkotājvalsti 2025.gadā. Konkurss tiek rīkots septembra mēneša otrajā pusē, un to veido: pētniecisko darbu stendu intervijas un izstāde, kurā skolēni prezentē savus darbus, atklāšanas un noslēguma ceremonijas, jauno zinātnieku un pasaules mēroga zinātnieku lekcijas, iepazīstināšana ar rīkotājvalsts sasniegumiem, kultūru un tradīcijām. Konkurss ilgst sešas dienas un tas tiek organizēts ciešā sadarbībā starp rīkotājvalsti un Eiropas Komisiju.
Katru gadu nemainīgi četri pirmās vietas ieguvēji saņem 7000 eiro lielu naudas balvu, četri otrās vietas ieguvēji saņem 5000 eiro lielu naudas balvu, savukārt četri trešās vietas ieguvēji saņem 3500 eiro lielu naudas balvu. Papildus naudas balvai, kā arī gadījumos, kad netiek piešķirtas īpašās ziedojuma balvas, žūrija piedāvā līdz pat sešiem projektiem iespēju pārstāvēt konkursu Londonā - Starptautiskajā jaunatnes zinātnes forumā vai Stokholmas Starptautiskajā jaunatnes zinātnes seminārā.
Pasākuma tiešie dalībnieki ir apmēram – 270, t.sk. skolēni un viņu pavadošās personas, īpašie uzaicinātie viesi, speciālo balvu pārstāvji, žūrijas komisijas locekļi. Saskaņā ar konkursa rīkošanas vadlīnijām, Eiropas komisija nodrošina konkursa izdevumu apmaksu līdz 1 miljonam euro, uzņēmējvalsts līdzfinansējumam jābūt vismaz 25 % no kopējā budžeta.
Latvijas vīriešu hokeja izlase sestdien Ostravā pasaules čempionātā piektajā mačā ar 2:7 (0:2, 2:4, 0:1) zaudēja Zviedrijas valstsvienībai.
Latvijas labā vārtus guva Kaspars Daugaviņš, kurš tika atzīts par labāko spēlētāju Latvijas izlases rindās, un Ro...
Baltijas jūrā ietekošās upes ar to baseiniem ir nozīmīgākās nārstošanas vietas.
Maijs ir upes nēģu (Lampetra fluviatilis) nārsta laiks. Suga ir īpaši aizsargājama un ierobežoti izmantojama, tādēļ līdz pat 31.jūlijam tos ir aizliegts zvejot ikvienā Latvi...
Valdība nākamnedēļ lems par 87 personu, tostarp viena nepilngadīga bērna, uzņemšanu Latvijas pilsonībā.
Starp pretendentiem 65% ir krievi, 12% - ukraiņi, 10% - baltkrievi, kā arī turks, polis, mordvietis, čehs un lietuvietis.
Sarakstā iekļautās personas...
Komentāri