lv
OnIeBCI2QOUufNOZteEztzCm0TgPK4ZfOKzgrCKE
3501662

Latvijas inovācijas pārvērtīsies peļņā (VIDEO)

Latvijas inovācijas pārvērtīsies peļņā (VIDEO)

Pētnieki varēs turpināt pētījumus LU, vienlaikus veidojot jaunizveidotā uzņēmuma zinātnisko izcilību un pamatvērtību.

Jaunuzņēmumu komercializācijas platforma “Commercialization Reactor” paraksta sadarbības līgumu ar Latvijas Universitāti (LU), lai veicinātu Latvijas zinātnieku izgudrojumu komercializāciju, atbalstītu konkurētspējīgu inovatīvu zināšanu radīšanu un to izmantošanu privātajā un publiskajā sektorā Latvijā un ārvalstīs.

“Commercialization Reactor” tiešās sadarbības universitāšu tīklā ir vairāk nekā 10 universitātes un pētniecības institūti, tostarp Latvijas Organiskās sintēzes institūts, LU Cietvielu fizikas institūts, Ļubļanas un Mariboras universitātes, Spānijas Salamankas Universitāte, Armēnijas Nacionālā Universitāte, Poltavas Universitāte Ukrainā un Hadersfīldas Universitāte Lielbritānijā, kā arī citi. “Commercialization Reactor” ir pieeja vairāk nekā 30 universitātēm un pētniecības institūtiem arī caur partneru un konsorciju tīkliem.

“Sadarbības mērķis ir veicināt inovāciju, Latvijas Universitātes radīto zināšanu un tehnoloģiju pārnesi komercializācijai, kā arī dot iespēju un sniegt praktisku, prognozējamu un mērķētu atbalstu LU nodarbinātajiem pētniekiem viņu radīto zināšanu un tehnoloģisko objektu valorizācijā un to attīstības turpināšanā, nepārtraucot pētnieku akadēmisko karjeru,” teic “Commercialization Reactor” dibinātājs Nikolajs Adamovičs.

LU un “Commercialization Reactor” jau bija veiksmīgas sadarbības pieredze zinātnes komercializācijā. Proti, no LU radītām tehnoloģijām “Commercialization Reactor” platformā “Ignition Event” pasākumā ir tapuši un aktīvi attīstās divi jaunuzņēmumi – “Eyedoo” un “BDetect”. “Eyedoo” izstrādā redzes treniņu ierīci, ko var nēsāt uz galvas un izmantot mājās, palīdzot uzlabot redzi. Savukārt “Bdetect” izstrādā neinvazīvu melanomas noteikšanas ierīci, kas izmanto multispektrus datus apvienojumā ar mākslīgo intelektu, lai uzlabotu ādas vēža noteikšanas procesu un glābtu dzīvības.

“LU mērķis ir veicināt inovatīvo pētniecību, LU radīto zināšanu un tehnoloģiju pārnesi. Tam nolūkam līgums paredz iespēju un praktisku, prognozējamu un mērķētu atbalstu LU pētniekiem viņu radīto zināšanu un tehnoloģisko objektu valorizācijā un to attīstības turpināšanā, nepārtraucot pētnieku akadēmisko karjeru, abām līgumslēdzējām pusēm savstarpēji sadarbojoties un izmantojot “Commercialization Reactor” metodiku. Uzņēmējiem kļūstot par uzņēmumu vadītājiem, pētnieki varēs turpināt pētījumus LU, vienlaikus veidojot jaunizveidotā uzņēmuma zinātnisko izcilību un pamatvērtību, radot jaunus, pieprasītus, uz augstām tehnoloģijām un zināšanām balstītus produktus un pakalpojumus to izmantošanai privātajā un publiskajā sektorā Latvijā un ārvalstīs,” stāsta LU Zināšanu un tehnoloģiju pārneses centra direktors Edvīns Karnītis.

N. Adamovičs papildina, ka “Commercialization Reactor” tiecas stiprināt dažādu partneru loku, piemēram, kopš 2021. gada ir izveidota sadarbība ar Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūtu (EIT). 2023. gadā “Commercialization Reactor” ieguva 1. vietu EIT iniciatīvā “Deep Tech Talent Initiative” kā labākā zinātniski ietilpīgu tehnoloģiju jomas profesionāļu izaugsmes programma Eiropā, rakstīja Labs of Latvia. Savukārt šogad “Commercialization Reactor” oficiāli uzsāka projekta “EIT Community RIS Hub Latvia” ieviešanu, stiprinot innovācijas kopienu Latvijā.

VVD aicina ievērot prasības, ar droniem fiksējot vides pārkāpumus

Ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību, pašlaik sabiedrībai ir ļoti plašas iespējas iegādāties dažādu veidu bezpilotu gaisa kuģus jeb dronus.

Arī VVD saņem informāciju par iespējamo vides prasību pārkāpumu, kas uzņemti ar bezpilota gaisa kuģi. VVD at...

Pakāpeniski atteiksies no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves

Krievu valodu, pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcībā esošiem datiem, kā otro svešvalodu apgūst gandrīz pusē Latvijas skolu. Daļā izglītības iestāžu netiek piedāvāta alternatīva krievu valodas apguvei.

No 2026./2027.mācību gada pamatizglītī...

Aprīļa vidus daudzviet Latvijā bijis mitrāks par normu

Vidējā gaisa temperatūra aprīļa otrajā dekādē Latvijā bija tuvu normai, savukārt nokrišņu daudzums sasniedza 163% no daudzu gadu vidējā rādītāja, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.

Zemgalē un Rīgā nokrišņu ...



Komentāri