Sākot ar 2024. gadu un līdz 2026. gadam, centra izveidei ik gadu tiks novirzīti 2 002 030 eiro budžeta līdzekļi.
2023.gada augustā Ministru kabinets apstiprināja Digitālās veselības stratēģiju līdz 2029.gadam kurā iekļauta detalizēta informācija par esošo situāciju, galvenajiem izaicinājumiem digitālās veselības jomā Latvijā un nodefinēti veselības nozares digitālās transformācijas rīcības virzieni un uzdevumi, lai nodrošinātu Sabiedrības veselības politikas pamatnostādnēs 2021.–2027. gadam noteikto sabiedrības veselības politikas mērķu sasniegšanu, kā arī Digitālās transformācijas pamatnostādņu 2021.–2027. gadam uzdevumu izpildi, stāsta vietne tapportals.mk.gov.lv.
Veselības nozares digitālās vides un veselības aprūpes datu pārvaldības jomā Latvijā ir konstatētas vairākas problēmas:
-Sadrumstalota digitālā vide un tās pārvaldība;
-Nav iespējama visu veselības aprūpes datu koplietošana;
-Nav vienotu veselības aprūpes datu standartu;
-Zema un decentralizēta digitālo risinājumu pārvaldības kapacitāte;
-Zema un decentralizēta digitālo risinājumu projektu vadības kapacitāte.
Līdz ar IKT resursu sadrumstalotību, ir sadrumstalota un nevienmērīga esošā VM resora IKT cilvēkresursu kapacitāte, kas tādējādi tiek izmantota neefektīvi, nodrošinot līdzīgas pamata funkcijas dažādās institūcijās. Tai skaitā ir sadrumstalota pārvaldības funkcijas, kas arī ir viens no cēloņiem nevienmērīgai digitālajai transformācijai resorā. Vienlaikus decentralizētā pieeja, kāda šobrīd ir VM resora IKT resursu pārvaldībā, novedusi pie tā, ka trūkst resursu attīstībai, ekosistēmas veidošanai un koordinēšanai, projektu īstenošanai, sistēmiskas digitālās transformācijas plānošanai un vadībai. Organizatorisko resursu trūkuma dēļ vāji attīstīta lietotāju iesaiste jaunu digitālo risinājumu izstrādē.
Lai nodrošinātu veselības nozares digitālo attīstību, pilnveidotu VM resora vienotu digitālo pārvaldību un pakalpojumus, novērstu identificētās problēmas veselības nozares digitalizācijas jomā, nodrošinātu pietiekamu kapacitāti resora digitālo projektu pārvaldībai un īstenošanai un ilgtermiņā uzkrātu kapacitāti un zināšanas jomas attīstībai, nepieciešams izveidot veselības nozares digitālo kompetenču centru (turpmāk – Centrs), koncentrējot resora IKT kompetences un resursus vienā institūcijā un tādējādi kopumā stiprinot VM resora digitalizācijas kapacitāti un nodrošinot stratēģisku nozares resursu pārvaldību.
Centram plānots deleģēt šādus valsts pārvaldes uzdevumus:
-Īstenot valsts digitālās veselības politiku, definējot un ieviešot digitālās veselības un pakalpojumu stratēģiju, kā arī digitālo risinājumu arhitektūru un attīstības principus;
-Nodrošināt DigiVes (turpmāk tekstā arī E-veselības sistēma) koplietošanas risinājumu attīstības projektu koordinētu īstenošanu, veicinot veselības jomas digitālo risinājumu darbības pilnveidojumus un efektīvu datu apmaiņu starp esošiem un jauniem risinājumiem DigiVes ietvaros;
-Nodrošināt VM resora iestāžu digitalizācijas pārvaldību un risinājumu ieviešanas un attīstības projektu pārraudzību;
-Nodrošināt Latvijas iekļaušanos Eiropas Veselības datu telpā un aktīvu sadarbspēju tajā.
Centra izveidei valsts kapitālsabiedrības formā VM identificējusi kapitālsabiedrību SIA “Lielstraupes pils” (iepriekš VSIA “Straupes narkoloģiskā slimnīca”) (reģistrācijas numurs 40003342456), kurā VM ir valsts kapitāla daļu turētāja. Tās līdzšinējie uzdevumi jau ir nodoti citām ārstniecības iestādēm, tāpēc tā ir izmantojama Centra izveidei.
Sākot ar 2024. gadu un līdz 2026. gadam, centra izveidei ik gadu tiks novirzīti 2 002 030 eiro budžeta līdzekļi.
Veselības ministrijas pieprasītais papildu finansējums - šogad 3 316 982 eiro un nākamgad 4 928 539 eiro.
Jaunā gada pirmajā dienā gaisa temperatūra, līdzīgi kā naktī, turēsies zem nulles atzīmes, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) speciālisti.
Dienā būs daļēji mākoņains laiks, rietumos debesis gan saglabāsies mākoņainākas....
Komentāri