Šogad Eksporta un inovācijas balvai izvirzīti 55 uzņēmumi, aģentūru LETA informēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvji.
Kopumā konkursā izvirzītas piecas kategorijas - "Eksporta jaunpienācējs", "Eksporta līderis", "Eksporta čempions", "Inovācijas čempions" un "Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts".
Konkursa nominantus noteica žūrija, kurā piedalījās uzņēmēju organizāciju, finanšu institūciju, Ekonomikas ministrijas, Centrālās statistikas pārvaldes (CSP), LIAA un plašsaziņas līdzekļu deleģētie pārstāvji.
Nominācijas kategorijā "Eksporta čempions" noteiktas balstoties uz CSP datiem par uzņēmumu eksporta apjomu 2022.gadā, apgrozījumu uz vienu darbinieku, pievienoto vērtību uz vienu darbinieku, rentabilitāti - aktīvu atdevi, bruto peļņu un peļņu pēc nodokļu nomaksas uz vienu darbinieku.
Kategorijā "Eksporta čempions" nominēti uzņēmumi: AS "Latvijas finieris", SIA "Mikrotīkls" un SIA "Gaujas koks".
Nominācijas kategorijā "Eksporta jaunpienācējs" noteiktas pamatojoties uz CSP datiem par uzņēmumu eksporta apjomu 2022.gadā, taču ar nosacījumu, ka iepriekšējos gados eksporta apjoms nav bijis lielāks par 10 000 eiro.
Kategorijā "Eksporta jaunpienācējs" uzņēmumu grupā ar eksporta apgrozījumu no 100 000 līdz vienam miljonam eiro nominēti uzņēmumi SIA "Fortes", SIA "Brasa defence systems" un SIA "Sinda&VR".
Savukārt kategorijā "Eksporta jaunpienācējs" uzņēmumu grupā ar eksporta apgrozījumu viens miljons eiro eiro un vairāk nominēti uzņēmumi SIA "Q.Beyond" un SIA "Sky power".
Tituls "Eksporta līderis" tiks piešķirts uzņēmumiem, kas darbojas kādā no viedās specializācijas nozarēm, kuras prioritāri attīstot iecerēts Latvijas ekonomiku veidot vairāk balstītu zinātnē un augstajās tehnoloģijās un nozarēs, kas veido augstāku pievienoto vērtību.
Šajā kategorijā nozarē "Zināšanu ietilpīga bioekonomika - kokapstrāde" uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi SIA "Latgran", SIA "Vika wood" un AS "Stora Enso Latvija", bet ar darbinieku skaitu no 250 nominēti uzņēmumi SIA "Gaujas koks", SIA "Avoti" un SIA "Jeld-Wen Latvija".
Kategorijā "Eksporta pieauguma līderis" nozarē "Zināšanu ietilpīga bioekonomika - pārtika" uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi SIA "Latvijas piens", SIA "Karavela" un SIA "Baltic dairy board", bet ar darbinieku skaitu no 250 nominēti uzņēmumi AS "Dobeles dzirnavnieks", AS "Balticovo" un AS "Preiļu siers".
Vienlaikus kategorijas "Eksporta pieauguma līderis" nozarē "Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija" uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi AS "Madara cosmetics", SIA "LMP" un SIA "Kinetics nail systems".
Kategorijā "Eksporta pieauguma līderis" nozarē "Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas" uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti SIA "Heidelberg materials SBC Latvia", SIA "Malmar sheet metal" un SIA "Belmast", bet uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 250 nominēti uzņēmumi SIA "Light guide optics", SIA "Valpro" un SIA "Dinex Latvia".
Kategorijā "Eksporta pieauguma līderis" nozarē "Viedā enerģētika un mobilitāte" uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi SIA "Hawita Baltic", SIA "Malmar sheet metal" un SIA "Leax Rēzekne", bet uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 250 nominēti uzņēmumi SIA "AKG termtechnik Lettland", LSEZ SIA "Caljan" un SIA "East metal".
Vienlaikus Kategorijā "Eksporta pieauguma līderis" nozarē "Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas" uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 10 līdz 249 nominēti uzņēmumi SIA "EIS group Latvia", SIA "Zabbix" un SIA "Agcsoft", bet uzņēmumu grupā ar darbinieku skaitu no 250 nominēti "Mikrotīkls", "Accenture" filiāle un SIA "Evolution Latvia".
Savukārt nominanti kategorijā "Inovācijas čempions" tiek noteikti balstoties CSP datos par uzņēmumu ieguldījumiem pētniecībā un attīstībā. Šogad kategorijā "Inovācijas čempions" atsevišķās grupās tiks apbalvoti privātā kapitāla uzņēmumi un valsts kapitāla uzņēmumi, lai novērtētu arī viņu ieguldījumu inovācijā.
Kategorijā "Inovācijas čempions" privātā kapitāla uzņēmumu grupā, kur valsts daļa ir mazāka nekā 50%, nominēti uzņēmumi "Mikrotīkls", SIA "Latvijas Mobilais telefons", AS "SAF tehnika" un SIA "Livonia print".
Bet šajā kategorijā valsts kapitāla uzņēmumu grupā, kur valsts daļa lielāka nekā 50%,) nominēti uzņēmumi SIA "Tet", AS "Latvenergo", AS "Latvijas Dzelzceļš", AS "Latvijas Valsts meži", AS "Augstsprieguma tīkls".
Savukārt kategorijā "Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts" nominanti tika izraudzīti vērtējot uzņēmumus, kas pieteicās balvai atklātā konkursā, un tika nominēti deviņi jauni tūrisma produkti. Balvai komersantu grupā nominēta Nurmuižas pils, kultūrtelpa "Ola Foundation" un zemnieku saimniecība "Liepkalns". Savukārt biedrību, nodibinājumu, plānošanas reģionu vai pašvaldību iestāžu grupā nominēts Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāls, Ķemeru kūrorta parks un ūdenstornis, ekspozīcija "de Woldemer" Valmieras pils teritorijā, ekspozīcija "Inženieru arsenāls" Daugavpils cietoksnī, interaktīvas vēstures ekspozīcijas Elejas izstāžu zālē un Pirmā pasaules kara muzejs Medumos.
Konkursu organizē LIAA sadarbībā ar Ekonomikas ministriju, eksportētāju asociāciju "The Red Jackets", CSP un finanšu institūciju "Altum", kas pasniegs speciālbalvu "Drošākais eksportētājs".
Rīgā no 3.decembra līdz 10.decembrim norisināsies ikgadējais starptautiskais literatūras festivāls "Prozas lasījumi", kurā piedalīsies vairāk nekā 60 autori.
Šogad festivāla virstēma ir "Profesija - rakstnieks", aktualizējot rakstnieku nozīmi un lomu, p...
Komentāri