lv
kGcLXAcOO7NUJtkkirfcHM29ZgqtWRY8CRqvvXBO
2449563

Latgaliešu valoda tiek pētīta ar mākslīgā intelekta palīdzību (+VIDEO)

Latgaliešu valoda tiek pētīta ar mākslīgā intelekta palīdzību (+VIDEO)

Tas ir unikāls latviskuma avots, pārliecināti zinatnieki.

Ar mērķi saglabāt nākamajām paaudzēm liecību par mūsdienu latgaliešu valodu un tās unikalitāti, kā arī sekmēt to, ka modernās tehnoloģijas spēj "saprast" un "komunicēt" tajā, sabiedriskās iniciatīvas "Balsu talka" īstenotāji aicina latgaliešu valodas lietotājus iesaistīties latgalisko tekstu ierunāšanā, kā arī pārbaudīt jau ierunātos teikumus. To var izdarīt vietnē balsutalka.lv/ltg.

"Balsu talka" ir projekts latviešu valodas nākotnei. Tā mērķis ir iemūžināt mūsdienās runāto latviešu valodu un nodrošināt latviešu valodas pieejamību tehnoloģiju attīstībai. Iniciatīva latviešu valodas attīstībai tehnoloģijās iesākta šī gada pavasarī, bet tagad, rudenī, pievienota iespēja ikvienam latgaliešu valodas lietotājam palīdzēt arī latgaliešu valodas iedzīvināšanai mūsdienu tehnoloģijās.

"Latgaliešu valoda ir unikāla un ļoti būtiska latviskās identitātes sastāvdaļa. Ja vēlamies to saglabāt nākamajām paaudzēm, par to ir jādomā jau tagad. Šobrīd latgaliešu valodu ikdienas saziņā izmanto aptuveni 165 000 cilvēku, kas ir deviņi procenti no visiem Latvijas iedzīvotājiem. Taču valodas lietotāju skaits īpaši jaunākās paaudzes vidū samazinās, tāpēc aicinām latgaliešu valodas pratējus iesaistīties šajā projektā, pievienot savu balsi un tādējādi sniegt savu artavu tās saglabāšanā," aicina "Balsu talkas" latgaliešu valodas projekta "Bolsu tolka" vadītāja, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LU MII) Mākslīgās intelekta laboratorijas zinātniskā asistente Kristīne Pokratniece.

"Balsu talkas" latgaliešu valodas versija darbojas pēc tāda paša principa kā latviešu valodas iniciatīva. Tajā ir iespējams gan ierunāt vismaz piecus teikumus no piedāvātā teksta, gan pārbaudīt jau ierunāto materiālu. Laiks, cik vietnē balsutalka.lv/ltg veltīt iniciatīvai, ir katra interesenta brīva izvēle - tās var būt gan pāris minūtes tikai ierunāšanai vai tikai pārbaudei, gan, ja ir iespējas un interese, ilgāks, pauž Līga Kleina, iniciatīvas "Balsu talka" komunikācijas konsultante.

"Balss paraugu ierakstīšana un ierunāto stundu pārbaudīšana "Balsu talkas" latgaliskajā versijā sniedz arī tehnoloģiskus ieguvumus. Sasniedzot noteiktu ierunāto stundu skaitu, tā var tikt izmantota modernajās tehnoloģijās, sniedzot iespēju cilvēkam dot komandas un "sazināties" ar ierīci latgaliešu valodā," uzsver viens no projekta "Balstu talka" iniciatīvas autoriem un programmatūras tulkotājs Raivis Dejus. Ierunājamie teksti latgaliski ir gan teikumi, gan atsevišķi vārdi, kurus izmantošanai vietnē atlasījuši Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un LU MII eksperti.

Latvieši tiks iepazīstināti ar Korejas izsmalcināto keramiku (+VIDEO)

Izstādes dalībnieki lieliski pārzina senās tradīcijas – pēta un analizē materiālus, tehnikas un darināšanas paņēmienus.

No š.g. oktobra līdz 2024.gada 14.janvārim 4. Latvijas Keramikas biennāles ietvaros Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) Liel...

Naktī Pierīgā uzsnidzis sniegs

Naktī un no rīta Pierīgā, Zemgales pusē sniga sniegs.

Kā novēroja, ap plkst.6 dažviet Pierīgā uz ceļiem bija izveidojusies slapja sniega kārta.

Dažviet tā bija tik bieza, ka apgrūtināja braukšanu.

Piemēram, pa Jelgavas šoseju ap Olaini slapja sniega k...

Karikatūrista skats: Pētījums par «Bolt» un «Wolt» kurjeriem
Sociālajā tīmeklī "X" (iepriekš "Twitter") šonedēļ uzvirmoja viedokļu sadursmes par Latvijas Zinātnes Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas finansētā pētījuma – "Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: "Wolt" un "Bolt...


Komentāri