lv
WYqocYBXMFvCoPYk1hBG2OaLrWGrOlwoJLrCjPpX
2359200

Starptautiska organizācija aicina izmeklēt iespējamo žurnālistu izsekošanu

Starptautiska organizācija aicina izmeklēt iespējamo žurnālistu izsekošanu

Starptautiskā žurnālistu tiesību organizācija "Reporters Sans Frontieres" (RSF; "Reportieri bez robežām") aicinājusi Vācijas valdību un visas iesaistītās puses rūpīgi izmeklēt apgalvojumus, ka Latvijā reģistrētā masu medija "Meduza" izdevējas Gaļinas Timčenko telefons izspiegots ar spiegošanas programmatūras palīdzību laikā, kad viņa apmeklējusi Berlīni.

Rīgā bāzētā krievu tīmekļa medija "Meduza" dibinātājas Timčenko "iPhone" ticis inficēts ar spiegprogrammatūru "Pegasus". "Meduza" tehniskās nodaļas speciālisti par noklausīšanos uzzinājuši jūnijā. Domājams, ka "iPhone" tika inficēts pirms Timčenko vizītes Berlīnē februāra vidū.

Organizācijas "Access Now" un "Citizen Lab" 13.septembrī ziņoja, ka Timčenko telefons tika inficēts ap 10.februāri, kad viņa atradās Berlīnē. Līdz telefona pārbaudei jūnijā Timčenko un viņas avotu drošība bija pakļauta riskam.

Šajā periodā RSF organizēja vairākas tikšanās ar trimdas krievu žurnālistiem un redaktoriem, kurās tika apspriesti konfidenciāli un delikāti jautājumi. Organizācija paziņoja, ka ir dziļi satriekta, uzzinot, ka šī spiegošana varēja ietekmēt daudzus krievu žurnālistus un, iespējams, arī RSF darbiniekus.

Ja žurnālisti vairs nevar tikties un apmainīties ar informāciju, nebaidoties no uzraudzības, tas tieši ietekmē viņu darbu, teikts RSF paziņojumā. Vācijas valdība ir viena no tām, kas paziņojumā minēta kā iespējamā atbildīgā par Timčenko novērošanu.

"Vācijas varasiestādēm ir ātri jāreaģē un rūpīgi jāizmeklē šis šokējošais gadījums. RSF tas rada daudzus neatliekamus jautājumus, tai skaitā, cik lielā mērā Vācijas valdība bija iesaistīta novērošanas pasākumos un cik lielā mērā par tiem zināja? Mēs pieprasām tūlītēju un padziļinātu faktu izmeklēšanu, kā arī stingras sekas visām iesaistītajām pusēm," teikts RSF paziņojumā.

"Access Now" un "Citizen Lab" izvirzīja trīs hipotēzes par notikušo. Saskaņā ar pirmo hipotēzi galvenie aizdomās turamie ir Vācija, Igaunija un Latvija, bet saskaņā ar otro hipotēzi atbildīgas ir Krievijas sabiedrotās valstis, piemēram, Azerbaidžāna, Kazahstāna un Uzbekistāna. Abās hipotēzēs minētās valstis jau ir turētas aizdomās par "Pegasus" izmantošanu. Trešā hipotēze paredz, ka par spiegošanu varētu būt atbildīga pati Krievija.

"Pegasus" izstrādājis Izraēlas uzņēmums "NSO Group" un ar spiegprogrammatūru inficēti viedtālruņi ļauj ieinteresētām pusēm iegūt to ziņojumus, fotoattēlus, e-pastus, ierakstīt sarunas, slepus aktivizēt mikrofonus un kameras.

Zeme zem Brīvības pieminekļa nonāks valsts īpašumā

Rīgas dome plāno nodot valsts īpašumā zemi zem Brīvības pieminekļa.

Šodien par to lēma Rīgas domes Īpašuma komiteja. Domes lēmumprojekts paredz nodot īpašumā bez atlīdzības Latvijas valstij Kultūras ministrijas personā zemi 877 kvadrātmetru platībā, kas...

Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs būs Uzulnieks

Labklājības ministra Ulda Auguļa (ZZS) birojā strādās aptuveni tie paši cilvēki, ar kuriem viņš sadarbojies jau iepriekšējās reizēs, piemēram, par parlamentāro sekretāru iecelts Reinis Uzulnieks.

Uzulnieks iepriekš bijis ministra padomnieks Labklājības ...

MK uzdots izvērtēt priekšlikumus elektroenerģijas sadales tarifu mazināšanai

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šodien uzdeva Ministru kabinetam (MK) izvērtēt "Apvienotā saraksta" (AS) priekšlikumus elektroenerģijas sadales tarifu mazināšanai.

Komisija uzdeva MK divu nedēļu laikā sniegt at...



Komentāri