lv
lM43YNSFNoM7SgAlp5EAHvwmaWRJ7RUV3gwWD0f7
1167100

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā skatāma mākslinieka un dizainera Straupes darbu izstāde

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā skatāma mākslinieka un dizainera Straupes darbu izstāde

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) no šodienas līdz 26.martam notiks izstāde "Ne-lietas", kas apvieno mākslinieka un dizainera Jāņa Straupes pēdējo divdesmit gadu radošos darbus, kā arī atklāj jaunās ieceres, informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pārstāve Nataļja Sujunšalijeva.

Viņa norāda, ka Straupes personālizstāde "Ne-lietas" izgaismo neseno laikposmu Latvijas dizaina vēsturē, piedāvājot skatītājiem iepazīt vienu no autoriem, kas padomju režīma laikā centās strādāt starpdisciplināri, pierādot, ka koktēlniecība jeb koks kā izejmateriāls spēj būt mūsdienīgs. Straupe turpina aktīvi darboties eksperimentālajā dizainā un mākslā.

LNMM pārstāve uzsver, ka Straupes darbiem raksturīgie pretstati un paradoksi atspoguļojas šajā izstādē - piemēram, 2019.gada darbs "Pašizolācijas krēsls" tapis kā ironisks komentārs - cietoksnis cilvēka iekšējai pasaulei. Lielizmēra 2022.gada skulptūra "Svārsts"vedina domāt par mūsdienu pasaules trauslumu, savukārt "Skorpions" ir simboliskas kāpnes, kas mēdz aizvest neceļos.

Pēc Sujunšalijevas paustā, autors veidojis arī biogrāfiskas atsauces - piemēram, 2021.gada darbam "Balerīna" iedvesmu guvis, gatavojot Kārļa Johansona darbu maketus LNMM pēc rekonstrukcijas, bet 2020.gada lodveida objektā "Acs" izmantots fragments no Straupes 1992.gada personālizstādes un simbolizē viņa skolotāja Jāņa Poļaka aci.

Straupe mākslā ienāca pagājušā gada 80.gadu vidū - laikā, kad tā saucamo "lietišķo" disciplīnu pārstāvji sāka atkāpties no lietojamības un dekoratīvisma diktāta un vairāk reflektēt par "tīrās mākslas" virsuzdevumiem. Mākslinieks absolvēja Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Koktēlniecības nodaļu.

Pēc skolas Straupe sava skolotāja, izcilā meistara koktēlnieka Poļaka vadībā pilnveidoja amata prasmes kombinātā "Māksla", kur tapa vērienīgi pasūtījumi sabiedriskajiem interjeriem. Vēlāk viņš nodibināja savu galdniecības uzņēmumu, tomēr, līdztekus funkcionāliem dizaina risinājumiem un pasūtījuma darbiem, mākslinieku ir aizrāvuši radošie eksperimenti un konceptuāls izteiksmes veids.

Straupe Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā jau ir organizējis iespaidīgas personālizstādes, kā arī piedalījies vairākās nozīmīgās tematiskajās koktēlnieku grupu izstādēs. Autora darbi atrodas DMDM kolekcijā un ir apskatāmi jaunajā pastāvīgajā ekspozīcijā "Dizaina process".

2019.gadā starptautiskā mākslas fonda "Michelangelo Foundation" eksperti iekļāva Straupi projektā "Homo Faber". Kopš iniciatīvas pirmsākumiem dizainers aktīvi sadarbojas ar Starptautisko dizaina vasaras skolu "Mad Design" un tās vadītāju Rihardu Funtu, lasa lekcijas un dalās pieredzē, apmācot jaunos talantus.

Čakša: Skolās nepieciešams labjūtības rīks

Lai risinātu vardarbību skolā, noteikti kā monitorings skolās nepieciešams labjūtības rīks, kas uzreiz parāda, kāds atbalsts ir nepieciešams skolēnam, skaidroja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).

Čakša piekrīt, ka vardarbība skolās ir ļoti...

Tiesneses darbnespējas dēļ uz nenoteiktu laiku atceļ Lemberga krimināllietu

Tiesneses Sandras Amolas darbnespējas dēļ Rīgas apgabaltiesa uz nenoteiktu laiku atlikusi tiesu debates koruptīvos noziegumos apsūdzētā bijušā Ventspils mēra, pašreizējā Ventspils domes deputāta Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") krimināllietā,...

Tapusi grāmata par latviešu teiktajām dziesmām

Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) izdevis grāmatu "Teiktās dziesmas. Praktiska rokasgrāmata", informēja centra pārstāve Linda Ertmane.

Viņa atzīmēja, ka pagājušā gada nogalē drukātā un papildinātā veidā izdota grāmata "Teiktās dziesmas. Prakti...



Komentāri