lv
geloip5wosEEtTKQMZ4jU1D1QmejJNOZKPpF1FkD
1142499

VM izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem par narkotiskajām vielām

VM izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem par narkotiskajām vielām

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem ir izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem par narkotiskajām vielām un to radītajām sekām, skaidrojot atkarību raisošo vielu būtību un to, kā palīdzēt pateikt "nē" narkotikām, aģentūrai LETA pavēstīja VM Sabiedrības veselības veicināšanas projektu nodaļas vecākā eksperte Agnese Skrodele.

Vēlme līdzināties saviem vienaudžiem, neatpalikt, būt pieņemtam, aizbēgt no realitātes vai eksperimentēt ar sajūtām ir iemesli, kuri pusaudžiem identitātes veidošanās laikā nereti rada vēlmi pamēģināt atkarību raisošās vielas, tajā skaitā, narkotikas. 2019.gadā veiktais pētījums Eiropas skolu aptaujas projektā par alkoholu un citām narkotiskajām vielām vēsta, ka salīdzinājumā ar 2015.gadu ir paaugstinājies to 15 līdz 16 gadus veco skolēnu īpatsvars, kuri kaut reizi ir pamēģinājuši kādu no narkotikām. Šāda pieredze ir 27% minētās vecumgrupas Latvijas skolēnu.

Mācību filma radīta, lai sekmētu pusaudža kritisko domāšanu un problēmsituāciju risināšanu dažādās pusaudzim atpazīstamās dzīves situācijās un rosinātu pieņemt savai veselībai un drošībai labvēlīgus lēmumus. To veido divas epizodes. Pirmajā epizodē "Vielas un atkarības" narkoloģe Inga Landsmane sniedz skaidrojumus par populārāko narkotisko vielu nelabvēlīgo ietekmi uz veselību, psihisko stāvokli, uzvedību, atkarību veidošanās mehānismiem un lietošanas sekām. Otrajā epizodē "Kā palīdzēt pateikt "nē" narkotikām" psihoterapeits Artūrs Miksons analizē atkarību mehānismu, to, ko cilvēki meklē narkotikās un sniedz padomus, kā jaunietim pateikt "nē" narkotisko vielu lietošanai, nekļūstot apsmietam un atraidītam.

Filma sniedz informāciju arī par to, kur meklēt palīdzību un atbalstu atkarību jautājumos.

Lai arī mācību filmas primārā mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 13 līdz 18 gadiem, tomēr tā ir arī kā atbalsta materiāls vecākiem un pedagogiem darbā ar pusaudžiem. Katras epizodes beigās iekļauti diskusiju veicinoši jautājumi. Pārrunājot tos, pusaudži var modelēt situācijas, kurās, pamatojoties uz filmas saturu, tiek piedāvāts iedomāties sevi kādā filmas epizodē, iejusties dažādās situācijās, tādējādi veicinot empātiju un ļaujot detalizētāk veidot izpratni par filmā iesaistīto varoņu rīcības motīviem, prognozēt rīcības sekas. Tas palīdz pārdomāt savu uzvedību un attieksmi un, padziļinoties izpratnei, sekmē attieksmes un uzvedības maiņu. Savukārt, pedagogiem pieejams metodiskais materiāls, kas ietver situācijas aprakstu, filmas satura izklāstu un ieteikumus, kā strādāt ar filmu.

Filmai ir pievienoti subtitri un izstrādāta arī filmas versija ar surdotulkojumu.

Filma tapusi VM īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi" ietvaros.

Krāpnieciski e-pasti no viltus ukraiņu atraitnēm, kas vēlas atstāt mantojumu

Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" janvārī novērojusi jaunu tendenci - pikšķerēšanas e-pastus no viltus Nigērijas karaļnama ir aizstājuši pikšķerēšanas e-pasti no viltus ukraiņu atraitnēm, kuras vēlas kāda...

ZZS vienojas par sadarbību ar Lietuvas Zemnieku un zaļo savienību

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) vienojusies par sadarbību ar Lietuvas Zemnieku un zaļo savienību kopīgu interešu aizstāvībai valstiskā un Eiropas līmenī, aģentūru LETA informēja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa.

ZZS ar Lietuvas Zemnieku un zaļo savienību pie...

Sākta 1,5 miljonu eiro vākšana 10 Latvijā izstrādātiem džipiem Ukrainai

Platformā "ziedot.lv" šonedēļ sākta 1,5 miljonu eiro vākšana desmit Latvijā izstrādātu džipu iegādei Ukrainas armijas specvienībām.

Kampaņas "10 lapsas Ukrainai" mērķis ir nosūtīt Ukrainas armijas specvienībām desmit "VR FOX" automobiļus īpašo uzdevumu ...



Komentāri