lv
rPz2j4XqfoKKSwn8HGAD24CLEL6HHnqSUPig19YE
886971

Zviedrija pārņem Eiropas Savienības prezidentūru

Zviedrija pārņem Eiropas Savienības prezidentūru

Zviedrija no šodienas pārņem Eiropas Savienības (ES) prezidentūru, solot saglabāt vienotību Ukrainas jautājumā un atbalstīt tirdzniecības brīvību.

Zviedrijas prezidentūras plāniem būtiska var izrādīties arī tās iekšpolitika. Pēc astoņus gadu ilgas centriski kreisas valdības oktobrī pie varas Zviedrijā nāca konservatīvā premjerministra Ulfa Kristersona valdība, kuru veido moderāti, kristīgie demokrāti un liberāļi, paļaujoties uz labējo Zviedrijas Demokrātu parlamentāro atbalstu.

Sadarbība ar Zviedrijas Demokrātiem ir drosmīgs solis, jo vēl nesen tradicionālās partijas vairījās sadarboties ar šo partiju.

Lai gan Zviedrijas Demokrāti atteikušies no aicinājumiem Zviedrijai izstāties no ES, partijas stingrā nostāja daudzās svarīgās jomās, piemēram, attiecībā uz migrāciju, var izraisīt domstarpības Zviedrijā un ierobežot manevra iespējas.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāte no Zviedrijas opozīcijā esošajiem sociāldemokrātiem Helene Fritsona izteikusies, ka no Zviedrijas valdības dzirdami daudzi skaisti vārdi par tās plāniem.

Karš Ukrainā, tirdzniecība, klimta pārmaiņas un ES pamatvērtību aizsargāšana ir tēmas, ko Zviedrija izvirzījusi par savas ES prezidentūras prioritātēm.

Taču pastāv lielas bažas, ka praksē noteikšana būs Zviedrijas Demokrātiem, norādījusi Fritsona. Tikmēr citi politikas eksperti ir mazāk nobažījušies par labējās partijas potenciālo ietekmi.

Vienošanās par valdības izveidošanu paredz, ka Zviedrijas Demokrāti ir jāinformē par visiem lēmumiem attiecībā uz ES, bet kopumā ES jautājumi ir izslēgti no šīs vienošanās, skaidro Zviedrijas Eiropas politikas studiju institūta direktors Jērans fon Sidovs.

Viņaprāt, lielākas bažas rada jaunās Zviedrijas administrācijas salīdzinoši mazā pieredze. "Tik daudziem ministriem un viņu tuvākajiem politiskajiem palīgiem ir ļoti maza pieredze ES sanāksmēs," norāda fon Sidovs.

Zviedrijai, kas nobalsoja pret pievienošanos eirozonai, tradicionāli bijušas atturīgākas attiecības ar Briseli nekā citām ES valstīm. Tas liek domāt, ka Zviedrija izpildīs savus pienākumus, ko uzliek ES prezidentūra, bet nebūs pārāk dedzīga.

ES prezidējošā valsts var palīdzēt veidot bloka dienaskārtību, taču tiek sagaidīts, ka tā būs arī neitrāla starpniece, kas palīdz panākt sarežģītus kompromisus, bez kuriem ES darbība nav iedomājama.

Lai gan vairākas ES valstis centušās izmantot prezidentūru, lai pievērstu uzmanību sev, Zviedrijas pieeja šķiet piezemētāka. Zviedrijā nav plānoti samiti greznās pilīs un ES ministru sanāksmes notiks pieticīgā konferenču centrā netālu no Stokholmas lidostas.

Viens no būtiskākajiem jautājumiem Zviedrijas ES prezidentūrā būs brīvās tirdzniecības veicināšana. Zviedrija cer atsākt sarunas par brīvās tirdzniecības līgumiem ar vairākām valstīm un reģioniem. Taču to var apdraudēt potenciālās domstarpības ar Vašingtonu par ASV Inflācijas samazināšanas likumu, kas paredz simtiem miljardiem dolāru subsīdijas ASV uzņēmumiem, radot konkurētspējas jautājumus Eiropas partneriem.

Starp Vašingtonu un Briseli notiek sarunas par risinājumu, bet ES izskan aicinājumi pieņemt stingrāku nostāju pret ASV. Tirdzniecības karš ar ASV ir mazticams, taču domstarpības ir iespējamas.

Zviedrijai šī būs trešā ES prezidentūra kopš iestāšanās blokā 1995.gadā.

Ledus iešana izraisījusi krasas ūdens līmeņa svārstības Lielupē un Ogrē

Latvijas upēs kāpj ūdens līmenis, daudzviet tas notiek strauji, kā arī iet ledus, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Krasākās ūdens līmeņa svārstības ledus iešanas dēļ sestdien novērotas Lielupē Mežotnes - Staļģenes...

Pēdējo 20 gadu laikā nogalināti teju 1700 žurnālisti, ziņo organizācija
Pēdējo 20 gadu laikā visā pasaulē ir nogalināti gandrīz 1700 žurnālisti, vidēji vairāk nekā 80 gadā, liecina organizācijas "Reportieri bez robežām" (RSF) publicētā analīze, uz kuru atsaucas "Al Jazeera".
Oļegs Krasnopjorovs: Trīs ieteikumi labākam un mierīgākam 2023. gadam
Aizejošais ir bijis skarbs gads, pat pēc pēdējo pandēmijas gadu standartiem – Krievijas sāktais karš Ukrainā, straujais cenu kāpums. Nākamā gada sākumā tiek prognozēta īslaicīga un sekla recesija Latvijas tautsaimniecībā. Kā nodzīvot 2023. gadu, saglab...


Komentāri