Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) piemērojis 295 000 eiro sodu AS "DelfinGroup" grupas uzņēmumam SIA "ViziaFinance" par negodīgu komercpraksi, liecina PTAC publiskotā informācija.
PTAC secinājusi, ka "ViziaFinance" ilgstošā laika periodā ir īstenojusi profesionālai rūpībai neatbilstošu komercpraksi, būtiski negatīvi ietekmējot patērētāja ekonomisko rīcību.
"ViziaFinance" pieļāvusi būtisku pārkāpumu, neievērojot Patērētāju tiesību aizsardzības likumā noteikto pienākumu, proti, veicot patērētāja spējas atmaksāt kredītu izvērtēšanu, uzņēmums neieguva informāciju par patērētāja esošajām saistībām un ikmēneša maksājumiem no visiem kredītinformācijas birojiem, tādējādi nesaņemot pilnu informāciju un nepienācīgi izvērtējot patērētāju spēju atmaksāt kredītu, radot stāvokli, ka kredīti tika izsniegti daļai tādu patērētāju, kuriem tos nedrīkstēja izsniegt, un ļaujot daļai no patērētāju uzņemties pārmērīgas kredītsaistības.
PTAC lēmumā teikts, ka "ViziaFinance" rīcība ir klasificējama kā "smags pārkāpums". Tam ir būtiska ietekme uz patērētāju kolektīvajām interesēm, jo "ViziaFinance" ir nozīmīgs kreditēšanas pakalpojumu sniedzējs. Tāpat ir īstenota negodīga komercprakse, kas skar vai var skart plašu patērētāju loku.
PTAC norāda, ka pārkāpumi īstenoti vairāk nekā sešu gadu garumā pēc normas spēkā stāšanās 2019.gada 1.janvārī un vairāk nekā četrus gadus kopš PTAC aicināja "ViziaFinance" mātesuzņēmumu "DelfinGroup" pārliecināties, ka savā kredītinformācijas birojā iegūst ziņas arī par datiem no citiem kredītinformācijas birojiem.
PTAC uzlikusi "ViziaFinance" pienākumu izbeigt lēmumā konstatēto negodīgu komercpraksi, un nodrošināt, ka pirms kredīta izsniegšanas tiek saņemti un izvērtēti dati par patērētāja saistībām no visiem kredītinformācijas birojiem. Tāpat uzņēmumam uzlikts sods 295 000 eiro apmērā.
Attiecīgo PTAC lēmumu "ViziaFinance" var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā viena mēneša laikā no dienas, kad lēmums stājies spēkā.
"ViziaFinance" pārstāvji aģentūrai LETA norāda, ka par PTAC piespriesto sodu saistībā ar kredītvēstures iegūšanas procesu uzņēmums ir nepatīkami pārsteigts vairāku iemeslu dēļ. Līdz šim uzņēmums jau bija ciešā saziņā ar PTAC par šo jautājumu, skaidrojot, ka klientu maksātspējas un saistību izpildes pārbaudei strādā ar Valsts ieņēmuma dienesta (VID) informāciju un AS "Crefo birojs" datiem, šī brīža normatīvajam regulējumam neuzliekot nepārprotamu pienākumu izmantot visus kredītinformācijas birojus. Turklāt uzņēmums ir vairākkārtīgi PTAC aicinājis sakārtot "esošo bardaku" ar kredītvēstures datubāzēm, jo šobrīd ir būtiskas atšķirības, kā kredītdevēji ziņo par klientiem izsniegtajiem kredītiem.
"Ir nesaprotami, kāpēc PTAC, kas ir lietas kursā par sistēmiskajām problēmām, un kā jomas uzraugs, kas līdz šim nebija iebildis pret uzņēmuma īstenoto pieeju kredītvēstures informācijas iegūšanā un bija par to informēts, nāk klajā ar nesamērīga soda piemērošanu," norāda uzņēmumā.
"ViziaFinance" pārstāvji pauž, ka PTAC izvēlas "neredzēt" problēmu. Uzņēmuma ieskatā konceptuālas datubāžu problēmas un nepilnvērtīgu regulējumu nevar labot ar atsevišķu komersantu sodīšanu. Uzņēmums pēc būtības PTAC interpretācijai par tiesību normām attiecībā uz kredītvēstures iegūšanu nepiekrīt, un ir aicinājis pilnveidot arī Patērētāju tiesību aizsardzības likumu.
Uzņēmumā arī uzsver, ka tas ir ieinteresēts, lai patērētāji sniegtu precīzu un pilnīgu informāciju par savu kredītvēsturi, jo uzņēmuma interesēs nav izsniegt kredītus klientiem, kuri nespēs izpildīt saistības, kas likumsakarīgi varētu radīt zaudējumus uzņēmumam.
"ViziaFinance" pirms aizdevuma izsniegšanas atbilstoši Patērētāju tiesību aizsardzības likumam pārbauda personas kredītvēsturi un ienākumus. Klienta norādītie ienākumi tiek pārbaudīti, iegūstot informāciju no VID vai patērētāja maksājuma konta izraksta. Savukārt klienta norādītās ikmēneša kredītsaistības tiek salīdzinātas ar datiem no "Crefo biroja", kas apkopo informāciju no kredītu sniedzējiem.
"ViziaFinace" uzskata, ka valstiskā līmenī ir nepieciešama kredtīvestures iegūšanas procesa pilnveidošana, lai tā tiktu veikta jēgpilni, vienlīdzīgi, korekti un taisnīgi. Uzņēmumā uzskata, ka šobrīd ir būtiskas atšķirības, kā kredītdevēji nodod kredītinformācijas birojiem datus. Piemēram, "ViziaFinance" nodod datus diviem birojiem, kamēr citi - tikai vienam. Tāpat uzņēmums to dara vienas dienas laikā pēc kredīta izsniegšanas, bet banku sektora pārstāvji to dara būtiski garākos termiņos, kas arī rada nesakritību pilnā informācijas ainā par personu kredītsaistībām.
"ViziaFinance" uzsver, ka vairāku mēnešu diskusijās ar PTAC un Ekonomikas ministriju ir iesnieguši arī savus priekšlikumus, kā būtu jāsakārto datubāžu izmantošana Latvijā. Uzņēmuma ieskatā būtu jāizvēlas starp diviem iespējamajiem risinājumiem - noteikt pienākumu visiem kredītu devējiem nodot kredītsaistību informāciju visiem Latvijā strādājošajiem kredītinformācijas birojiem vai sākt strukturālas izmaiņas, ieviešot vienotu datubāzi Latvijas Bankas pakļautībā, kas apkopotu informāciju par personu kredītvēsturi gan no bankām, gan citiem patērētāju kreditētājiem, kā tas ir Lietuvā un daudzās citās Eiropas valstīs.
Kā trešo iespēju "ViziaFinance" norāda Igaunijas šobrīd izvēlēto ceļu, kad zem atbildīgās valsts iestādes publiskā iepirkuma ceļā tiks izvēlēts viens kredītinformācijas birojs, kurš nodrošinās vienotas datubāzes esamību.
"ViziaFinance" nav saprotams, kāpēc datubāžu jautājumu nevar sakārtot pēc modeļa, kas jau darbojas Lietuvā, vai pēc modeļa, kas šobrīd tiks ieviests Igaunijā, vai paredzot to, ka visi kredītu devēji ziņo informāciju visiem datubāžu uzturētājiem, lai nerastos situācija, kad dati ir fragmentēti, neaktuāli un pretrunīgi, min kompānijā.
Uzņēmums iepazīsies ar PTAC lēmumu, un to apstrīdēs administratīvajā tiesā.
"ViziaFinance" apgrozījums 2024.gadā bija 12,38 miljoni eiro un peļņa - 3,24 miljoni eiro.
Uzņēmums reģistrēts 1991.gadā, un tā pamatkapitāls ir 569 148 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. "ViziaFinance" vienīgā īpašniece ir "DelfinGroup".
Savukārt "DelfinGroup" koncerna ieņēmumi 2024.gadā bija 63 miljoni eiro, kas ir par 25% vairāk nekā 2023.gadā, bet koncerna peļņa pieauga par 12% un sasniedza 7,4 miljonus eiro.
Kompānija "DelfinGroup" reģistrēta 2009.gadā. Līdz 2012.gada jūnija beigām kompānija strādāja ar nosaukumu "Lombards24.lv", bet tad mainīja nosaukumu uz "ExpressCredit". Savukārt par "DelfinGroup" kompānija pārtapa 2020.gada februāra sākumā. Uzņēmums strādā ar zīmoliem "Banknote" un "Vizia".
"DelfinGroup" akcionāri ir Aigaram Kesenfeldam piederošā "Alppes Capital" (18,35% ), Agrim Evertovskim piederošās SIA "EC Finance" (18,81%) un SIA "AE Consulting" (8,9%), Lindai Kesenfeldei piederošā "Curiosity Capital" (4,86%) un SIA "LK Investments" (4,9%). Kesenfeldu ģimenes SIA "L24 Finance" pieder vēl 0,26% "DelfinGroup" akciju.
Kompānijas akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.
Eiropas Komisija (EK) piešķirs 295,509 miljonus eiro dzelzceļa "Rail Baltica" projekta turpināšanai Baltijā, liecina EK publiskotā informācija.
Tostarp "Rail Baltica" prioritārajām aktivitātēm Latvijā piešķirti 153,5 miljoni eiro, Lietuvā - 94,9 miljoni...
Onkologs Sīviņš asi kritizē veselības ministra Abu Meri “cirkulēšanu pa ārzemju komandējumiem” un apzinātu problēmu nerisināšanu onkoloģijas pacientu ārstēšanai.
Veselības ministrija ir “uzgriezusi muguru” Latvijas Onkoloģijas centram (LOC), vēža pacie...
Komentāri