lv
XIemzgLeDLXSq5hqPaxzMTusAdCxColIyZmb2cn4
5263191

Augstākās izglītības pretendentu uzmanībai: kāda ir mūsu vieta pasaulē (+VIDEO)

Augstākās izglītības pretendentu uzmanībai: kāda ir mūsu vieta pasaulē (+VIDEO)

Notiek studiju procesa modernizācija un efektivizācija, zinātnes izcilības veicināšana.

Starptautiskajā reitingā “QS World University Rankings 2026” šogad iekļuvušas četras Latvijas augstskolas – Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ieņem 761.–770. vietu, Latvijas Universitāte ir 801.–850. vietā, Rīgas Stradiņa universitāte ierindojas 1001.–1200. vietā, bet Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) ir iekļuvusi 1201.–1400. vietā.

Universitāšu reitings QS World University Rankings ir viens no pasaules ietekmīgākajiem un visplašāk pazīstamajiem universitāšu reitingiem, kurā šogad izvērtētas1500 augstskolas. Šajā reitingā universitātes tiek vērtētas pēc deviņiem kritērijiem – pēc akadēmiskās reputācijas, darba devēju reputācijas, citējamības, studentu un akadēmiskā personāla proporcijas, kā arī ārzemju studentu un ārzemju mācībspēku īpatsvara, absolventu nodarbinātības, starptautiskā pētniecības tīklu un ieguldījuma ilgtspējā.

Topa pirmajā vietā jau tradicionāli ir Masačūsetsas Tehnoloģiju institūts, otrajā – Londonas Karaliskā koledža, bet trešajā – Oksfordas Universitāte, savukārt pirmo piecnieku noslēdz Hārvarda Universitāte un Kembridžas Universitāte.

No Baltijas valstīm “QS World University Rankings 2026” visaugstāk novērtēta Tartu Universitāte (362. vieta). Tai seko Viļņas Universitāte (446. vieta), Tallinas Tehnoloģiju universitāte (635. vieta), Kauņas Tehnoloģiju universitāte un Vītauta Lielā universitāte (abām – 741.–750. vieta).

Konkurencei reitingā ar katru gadu pieaugot, visas Latvijas augstskolas šogad ir nedaudz zemākās pozīcijās kā pērn. Piemēram, RSU pērn bija reitinga 951.–1000. vietā, bet šogad ierindojas 1001.–1200. vietā. 2023. gadā publicētajā “QS World University Rankings” RSU bija 901.–950. vietā. 2022. un 2021. gadā RSU bija reitinga 801.–1000. vietā.

RTU izceļas ar reputāciju un mācībspēku proporciju

Latvijā visaugstāko vērtējumu starptautiskajā reitingā “QS World University Rankings” arī šogad ir saņēmusi RTU, šogad ierindojoties 761.–770. vietā. Pērn “QS World University Rankings” RTU bija 721.–730. vietā, rakstīja Labs of Latvia. 2024. gadā RTU bija 751.–760. vietā, bet 2022. gadā un 2021. gadā ieņēma 751.–800. vietu, rakstīja Labs of Latvia.

Latvijā 1. vietā RTU šogad ir ierindojusies ne tikai reitinga kopvērtējumā, bet arī divos kritērijos – darba devēju reputācijā un mācībspēku proporcijā atbilstoši studentu skaitam. Darba devēji jau tradicionāli atzinīgi vērtē RTU sniegumu studiju un zinātnes jomā, attiecīgi gan sagatavojot jaunos speciālistus darba tirgum, gan sadarbojoties ar uzņēmumiem pētniecībā. Savukārt studentu un akadēmiskā personāla proporcijas rādītājs RTU ir ne tikai pirmais Latvijā, bet ir audzis par 32 pozīcijām un apliecina pirmos rezultātus RTU studiju procesa modernizācijā, tostarp studijām aizvien vairāk piesaistot STEM jomās talantīgus jauniešus.

Kāpums RTU ir arī ārzemju studentu īpatsvara kritērijā. Attīstot reitingu, no nākamā gada tiks ieviests jauns rādītājs – starptautisko studentu izcelsmes valstu daudzveidība, kas aizstās līdzšinējo ārzemju studentu īpatsvara rādītāju. Jaunais kritērijs šogad reitingā ir ieviests izmēģinājuma režīmā, bet vēl oficiāli netiek vērtēts, un šajā pozīcijā RTU provizoriski ierindota 165. pozīcijā, apliecinot studējošo valstu plašo pārstāvniecību, nekoncentrējoties tikai uz dažu valstu studentiem.

Atsevišķos kritērijos, piemēram, ārvalstu mācībspēku īpatsvars, absolventu nodarbinātība, citējamība, RTU pozīcijas vēl nepieciešams pilnveidot, un pie tā notiekot intensīvs darbs – notiek studiju procesa modernizācija un efektivizācija, zinātnes izcilības veicināšana, tiek optimizēta un digitalizēta pārvaldības sistēma, kā arī īpaši uzmanība tiek pievērsta inovācijām un sadarbībai ar industriju, lai RTU radītās zināšanas pārtaptu sabiedrībai noderīgās un tautsaimniecības attīstību veicinošās tehnoloģijās.

LU ir augsti rezultāti nodarbinātības rādītājā

Tāpat kā pirms diviem gadiem, LU šī gada reitingā ir 801.–850. vietā, kas arī ir ir nedaudz zemāk kā pērn, kad LU bija topa 781.–790. vietā. Gan 2022., gan 2021. gadā LU bija reitinga 1001.–1200. vietā, rakstīja Labs of Latvia.

LU reitingā saglabā līderību ilgtspējas, citējamības, akadēmiskās reputācijas un starptautiskā pētniecības tīkla jomās. LU šī gada reitingā izceļas, ieņemot 89. vietu pasaulē nodarbinātības iznākumu rādītājā, kas ir augstākais sasniegums šajā kategorijā starp visām Baltijas augstskolām. Absolventu nodarbinātības novērtējums apstiprina LU ilgtermiņa stratēģiju – nodrošināt augstvērtīgu, darba tirgum atbilstošu izglītību, kas sagatavo studentus veiksmīgai karjerai. 2024. gadā LU šajā pašā rādītājā ierindojās “QS World University Rankings: Europe” 19. vietā.

“Reitingi nav pašmērķis, bet tie parāda, vai esam uz pareizā ceļa un veiksmīgi iekļaujamies starptautiskajā izglītības un zinātnes telpā. Mūsdienīgai, uz attīstību vērstai augstskolai ir vajadzīgas trīs lietas: augstākā līmeņa pētniecība stratēģisko nozīmīgos virzienos, pasaules līmeņa zinātnieki un kvalitatīvs studiju process, kas balstīts jaunākajās metodēs, kā arī spējā piesaistīt ekspertus no visas pasaules, pozitīvas ietekmes radīšana sabiedrībai,” iepriekš norādījis LU rektors prof. Gundars Bērziņš.

LBTU pirmo reizi iekļūst reitingā

LBTU šajā reitingā šogad ir iekļuvusi pirmo reizi, ieņemot 1201.–1400. vietu. Visaugstāk novērtēta universitātes akadēmiskās reputācijas un darba devēju reputācijas kategorijās. Augsts novērtējums saņemts arī vairākos stratēģiski nozīmīgos kritērijos – ilgtspējā, starptautiskajā pētniecībā, studentu un pasniedzēju attiecībā un ārvalstu studentu piesaistē. Reitinga rezultāti iezīmē arī LBTU stabilu sniegumu pētniecības kvalitātē un zinātniskajā aktivitātē. Laikposmā no 2019. gada līdz 2023. gadam universitāte publicējusi vairāk nekā 4500 zinātnisko rakstu, kas citēti vairāk nekā 6200 reižu. Visaktīvākā zinātniskā darbība norisinās dzīvības zinātņu, inženierzinātņu un dabaszinātņu jomās, kas veido LBTU akadēmiskā profila kodolu. Tāpat LBTU nodarbinātības rezultātu indeksā – kas apvieno absolventu nodarbinātības rādītājus un viņu ietekmi sabiedrībā – pārsniedz pasaules mediānu, apliecinot universitātes spēju sagatavot darba tirgum atbilstošus un konkurētspējīgus speciālistus.

LBTU iekļaušana QS pasaules universitāšu reitingā iezīmē jaunu attīstības posmu universitātes starptautiskajā virzībā. Tā ir ne vien atzinība līdzšinējam darbam pētniecībā, izglītībā un sadarbībā, bet arī stimuls vēl mērķtiecīgāk virzīties uz augstākas kvalitātes, inovācijās balstītu izglītību un pētniecību, kas veicina Latvijas un starptautiskās sabiedrības ilgtspējīgu attīstību.

«Tie nav tikai māla trauki!» Aicina uz keramikas svētkiem Siguldā
Līdz 2. augustam Siguldā norisinās plaši un pasākumiem piepildīti keramikas svētki "Atļaujies vairāk!". Par izstādēm un svētku norisi Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" stāsta keramiķes Agnese Staģe, Inese Pētersone un Astra Šēnberga.
Linda Ozola atradusi sev jaunu partiju

Bijusī Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece papildinājusi “Jaunās Vienotības” rindas.

VIENOTĪBA valde šodien uzņēmusi partijas rindās Rīgas domes deputāti, līdzšinējā pašvaldības domes sasaukuma priekšsēdētāja vietnieci Lindu Ozolu.

VIENOTĪBAS vald...

Asociācija: Latvijas modernā biometāna ražošanas potenciāls ir liels (+VIDEO)

TEL likumprojekts stimulē investīcijas biodegvielas ražošanā.

Latvijas Biodegradācijas un bioenerģijas asociācija pozitīvi vērtē Saeimā izskatāmo Transporta enerģijas likumu (TEL).

Atjaunīgā degviela – pamats energoneatkarībai

Latvija diemžēl atrodas tā...



Komentāri