lv
gdg5Wng8HjpchPz3suRmeNBnFUS3B03b1E6Lnto1
5209695

Ārpolitikas pētnieks: Irānas vājināšanās varētu mazināt tās atbalstu Krievijai

Ārpolitikas pētnieks: Irānas vājināšanās varētu mazināt tās atbalstu Krievijai

Irānas pozīcijas vājināšanās Tuvo austrumu reģionā, var mazināt tās atbalstu Krievijai un attiecīgi vājināt Krievijas pozīciju karā Ukrainā, aģentūrai LETA teica Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) pētnieks Toms Rātfelders, komentējot Izraēlas un Irānas konfliktu.

Viņš uzsvēra, ka Tuvie austrumi ir ļoti svarīgs reģions, kur satiekas pasaules tirdzniecība ceļi. Reģionam ir būtiska nozīme naftas tirdzniecībā, jo tur atrodas lielākās naftas eksportētājas pasaulē. Turklāt Irāna ir reģiona lielvalsts, un tajā notiekošais atsaucas gan uz visiem Tuvajiem austrumiem, gan pasauli kopumā.

Pirmkārt, saistībā ar konfliktu starp Izraēlu un Irānu visā pasaulē par degvielu var nākties maksāt vairāk. Kā skaidroja Rātfelders, ja konfrontācija norisinātos tuvāk jūras Hormuza jūras šaurumam (jeb šaurumam starp Omānu Arābijas pussalā un Irānu), kas ir viens no galvenajiem naftas transportēšanas ceļiem, Irāna to varētu nobloķēt. Tas izraisītu milzīgu naftas cenu pieaugumu pasaulē. Tomēr, pat tad, ja Hormuza šaurums netiek nobloķēts, pašreiz notiekošais atsauksies uz pasaules biržas cenām un varētu atsaukties uz pasaules naftas cenām.

Otrkārt, eksperts skaidroja, ka "Irāna ir draugos ar Krieviju". Abas valstis sadarbojas gan Tuvajos austrumos, gan saistībā ar karu Ukrainā. Irāna piegādā Krievijai dronus, un, ja Irāna ir vājināta, tas atsauksies arī uz Krievijas pozīcijām karā. Attiecīgi Irāna varēs piegādāt mazāk resursu Krievijai, kas nozīmē, ka Krievijai būs mazāk, ko izmantot karā pret Ukrainu.

Kā trešo punktu Rātfelders minēja saistību ar Irānas kodolinfrastruktūru. Pagaidām nav zināms, vai Irānai kaut kas būs no tās palicis pāri pēc Izraēlas uzbrukuma. Eksperts skaidroja, ka Krievija ir izmantojusi kodoljautājumu kā faktoru sarunās ar Rietumiem. Tostarp Krievija vēsturiski ir piegādājusi Irānai pretraķešu aizsardzības sistēmas. Tāpat Krievija ir palīdzējusi arī Irānai izvest no valsts kodolieročiem paredzēto materiālu (piemēram, bagātināto urānu).

"Krievija ir izmantojusi Irānas jautājumu attiecībās ar Rietumiem. Šeit pagaidām vēl ir pāragri spekulēt un ir ļoti daudz nezināmo, bet hipotētiski Irānas kodolinfrastruktūras būtiska iznīcināšana vai bojāšana varētu samazināt šī jautājuma svaru starptautiskajā dienaskārtībā. Tas tad attiecīgi varētu samazināt arī Krievijas manevrētspēju šī jautājuma kontekstā," skaidroja Rātfelders.

Jau ziņots, ka Izraēla piektdien sāka militāru operāciju, dodot triecienus Irānas kodolobjektiem un citiem militārajiem mērķiem, un uz to Irāna atbild ar raķešu triecieniem Izraēlai. Lielu daļu Irānas raķešu notriec pretgaisa aizsardzība, tomēr nenotriektās raķetes un notriekto raķešu atlūzas nodarījušus postījumus ēkām.

Rīgas «Skaņu meža»‎ festivāla pasākums notiks Londonā (+VIDEO)

"Tā bez šaubām ir nozīmīgākā klausīšanās telpa".

16.jūnijā prestižajā Londonas eksperimentālās mūzikas koncerttelpā "Cafe OTO" noritēs festivāla "Skaņu mežs" līdzorganizēts pasākums - platformas "SHAPE+" šovkeiss, kurā, pateicoties festivāla iniciatīvai...

VM plāno Latvijā ieviest jaunu daudzvalodu medicīniskās terminoloģijas sistēmu

Veselības ministrija (VM) sāks jaunu daudzvalodu medicīniskās terminoloģijas sistēmas SNOMED CT (Systematized Nomenclature of Medicine - Clinical Terms) ieviešanu Latvijā, liecina VM informatīvais ziņojums.

SNOMED CT ir pasaulē visplašāk izmantotā medic...

KNAB reaģēs, ja tiks saskatītas nelikumības 1,81 miljonu eiro vērtajā vēlēšanās

Ja tiks saskatītas nelikumības vēlēšanu sistēmā un tās uzturēšanā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nekavējoties reaģēs, aģentūrai LETA apliecināja birojā.

KNAB aģentūrai LETA teica, ka birojs seko līdzi dažādiem procesiem sabiedrībā,...



Komentāri