lv
uC6Ot7amDqxZLez3E48NkIbOIm821tUodByrBlRA
4779658

Stājies spēkā spriedums lietā par Okupācijas muzeja ekspozīcijas saturu

Stājies spēkā spriedums lietā par Okupācijas muzeja ekspozīcijas saturu

Augstākā tiesa ir atteikusies ierosināt kasācijas tiesvedību par Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru pilnībā noraidīta advokāta Renāra Brieža prasība pret Okupācijas muzeju par ekspozīcijas saturu un piecu eiro atmaksu, ko viņš iztērējis par ieejas biļeti.

Iepriekš abas tiesas instances prasību noraidīja.

Pieteikumā Briedis pārmeta, ka ekspozīcijā "Latvija Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas okupāciju varā 1939.-1991." muzejs esot "noklusējis", ka ar 1934.gada 15.maijā Ulmaņa autoritārā režīma valsts apvērsumu Latvijā izbeigta demokrātija. Prasītāja ieskatā, šī fakta "noklusēšana ir melošana - apzināta un aktīva realitātes sagrozīšana, sabiedrības maldināšana, sabiedrības vilināšana maldos, ļaunticīga rīcība pret sabiedrību un manipulēšana ar tās apziņu".

Okupācijas muzeja vadītāja Solvita Vība pirms pirmās instances tiesas lēmuma skaidroja, ka prasība bija noformulēta juridiski, proti, ka prasītājam nav sniegts pakalpojums, neskatoties uz pakalpojuma līgumu - biļeti. Vība uzskata, ka pakalpojums prasītājam tika sniegts, jo, pērkot biļeti, apmeklētājam tiek piedāvāts apskatīt muzeju, ekspozīciju, izstāžu zāles.

Pēc viņas paustā, tiesas sēdē prasītājs klāstīja nostāju - ja ekspozīcijā nav iekļauts viens fakts par 1934.gada 15.maija apvērsumu, tad, viņaprāt, pakalpojums nav saņemts. Vība sacīja, ka muzejs izvērsis paskaidrojuma daļu, jo formāli pakalpojums ir sniegts, jo kinoteātros, teātros, muzejos, iegādājoties biļeti, tiek piedāvāts apskatīties, piemēram mākslas darbu vai izstāžu telpu.

"Muzejs nenoliedz apvērsuma tiesisko raksturu. Jā, ekspozīcijā tāda teikuma nav, taču mēs neesam citās pozīcijās. Gidiem muzejā ir iespēja stāstīt vairāk un atbildēt uz jautājumiem. Mēs to visu arī stāstām. Ekspozīcijas ievaddaļā, kas aptver laika posmu līdz 1940.gadam, apskatot Latvijas Republikas iekšpolitiku, ārpolitiku un kultūru, ir trīs rindkopas teksta. Mēs nedodam izvērstu skaidrojumu par visiem notikumiem Latvijas Republikā šajā periodā," sacīja Okupācijas muzeja vadītāja.

Viņa atzīmēja, ka ekspozīcijas sākuma daļā ir fotogrāfijas, ievadteksts, Satversmes teksts. Pēc Vības paustā, muzeja nostāja ir tāda, ka Latvija bija neatkarīga valsts, starptautisko tiesību subjekts. Pēc Molotova-Ribentropa pakta 1939.gadā, 1940.gadā notika Latvijas okupācija. Tālāk ekspozīcijā tiek stāstīts par trīs okupācijas periodiem, balstoties uz to, ka Latvija kā neatkarīga valsts tika okupēta.

"Prasītājs raisa filozofisku diskusiju - ja notika valsts apvērsums, tas nozīmē, ka Ulmanis jau bija okupējis Latviju. Tādā gadījumā runa ir par diviem okupantiem - Ulmani un PSRS. Mēs nevaram tam piekrist, jo okupācija ir atzīta un integrēta arī mūsu normatīvajos dokumentos, deklarācijās, Satversmes preambulā un citviet. Okupācijas faktu neviens neapšauba, tas ir juridiski fiksēts. Tā kā strīds par to nevarētu būt. Uzskatu, ka tas ir pavisam cits jautājums, arīdzan bīstams jautājums, ja var sākt šādā veidā pavērst notikumus - okupācija nebija, bet bija divu ļaunumu cīņa starp Ulmaņa diktatūru un PSRS iebrukums," sacīja Vība.

Siliņa nevēlās komentēt katru ASV prezidenta izteikumu

Nebūtu pareizi komentēt katru ASV prezidenta Donalda Trampa izteikumu, izriet no Ministru prezidentes Evikas Siliņas (JV) sacītā preses konferencē pēc tikšanās ar Lietuvas premjeru Gintautu Palucku.

Atbildot uz jautājumu, vai Latvijai un Lietuvai vajadz...

Uz Ukrainu dodas ikmēneša palīdzības sūtījums 200 000 eiro vērtībā

Sūtījums papildināts ar siltajām ziemas drēbēm, kuras labdarības akcijā "Wrap up London" no Lielbritānijas iedzīvotājiem palīdzēja savākt, sašķirot un uz Latviju nosūtīt diasporas organizācija "Giving for Latvia".

Latvijas sabiedrība un uzņēmumi turpina...

Atbalsta ieceri dekriminalizēt daļu ES sankciju pārkāpumu

Saeimas deputāti šodien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā un likumā "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību", ar kuriem konceptuāli tiktu mainīta līdzšinējā kriminālsodu politika attiecībā uz Eiropas Savienības (E...



Komentāri