Lielāka regulācija no valsts puses, ļoti iespējams, var nesasniegt vēlamo rezultātu.
"Pēdējā laikā arvien vairāk redzami viedokļraksti, kuros norādīts uz atsevišķu pārtikas produktu sistemātisku dārdzību Latvijā. Ekonomikas ministrija radījusi piecu punktu plānu negodīgas pārtikas preču cenošanas izskaušanai. Vēl ir liela neskaidrība, cik no solītā īstenosies, un kāds būs plāna efekts. Lai vai kā - cenu regulēšana ilgtermiņā kropļo tirgu un mazina Latvijas pievilcību jaunu tirgus spēlētāju acīs", - pauž ekonomists Oskars Niks Mālnieks.
Tātad darbojas tieši pretēji vēlamajam virzienam - veicināt asāku un veselīgāku konkurenci pārtikas tirdzniecībā. Jāņem arī vērā, ka prasmīgs uzņēmējs ļoti bieži spēj izmanevrēt likumdošanas līkločus, tādēļ lielāka regulācija no valsts puses, ļoti iespējams, var nesasniegt vēlamo rezultātu pēc būtības. Kā jau esam teikuši, labāka pieeja ir dot nepieciešamos resursus un gana spējīgu pātagu Konkurences padomei, ko tad izmantot konkurences pārkāpumu gadījumā.
Latvijai, esot mazai, atvērtai ekonomikai, daļu no pārtikas inflācijas stāsta skaidroja globālie procesi (piemēram, putnu gripa sadārdzināja olu un putnu gaļas cenas visā Eiropā, nelabvēlīgi laikapstākļi kafijas eksportētājvalstīs paaugstināja kafijas cenas). Laikapstākļi ietekmēja arī pašmāju, kā nozares apskatnieki to nodēvējuši, pērnā gada "neražu". Tās ietekmi patērētāji varēja novērot savos maciņos vasaras beigās, kad dārzeņu cenas nesaruka tik daudz kā citus gadus ierasts un augļiem septembrī cenas pat būtiski pieauga. Tomēr arī pārtikas cenu stāstā lielākā loma varētu būt bijusi straujajam algu kāpumam gan ar mazumtirdzniecību, gan ar pārtikas ražošanu saistītajās nozarēs.
Pievēršoties šim gadam, prognozējam, ka inflācija būs augstāka nekā pērn. Traucējumi EstLink2 darbībai, kā arī desinhronizācija no BRELL tīkla varētu nozīmēt augstākas elektrības cenas. Šomēnes, tāpat kā pērnajā janvārī, sarūk valsts atbalsta apmērs mājsaimniecību maksai par jaudas uzturēšanu (tarifa fiksētai daļai) un attiecīgi mājsaimniecību elektrības rēķini pieaugs. Vēl viens ar enerģijas izmaksām saistīts faktors - gāzes cenas. Kopš 1.janvāra caur Ukrainu neplūst Krievijas gāzes tranzīts, Eiropas gāzes krātuves ir tukšākas nekā 2023. un 2024.gadā, kā rezultātā dabasgāzes cenas Eiropas biržā augušas. Dārgāka gāzes cena Eiropā var nozīmēt dārgāku apkuri un elektrību arī pie mums.
Plašākā mērogā gads solās būt notikumiem bagāts. Pavisam drīz gaidāma Trampa inaugurācija ASV prezidenta amatā. Attiecīgi tuvākajā laikā redzēsim, vai un cik lielā mērā Trampa pirmsvēlēšanu solījumi un draudi attiecībā, piemēram, uz tarifiem piepildīsies. ASV tirdzniecības politikai ir tieša ietekme uz Eiropas ekonomiku, jo ASV ir Eiropas galvenais eksporta preču noieta tirgus. Līdz ar to, iespējams, ka ekonomikas atkopšanās Eiropā nenotiks tik strauji kā iepriekš cerēts. Inflācijas stāstā Eiropā lielu izmaiņu nav. Nupat publicētais ātrais novērtējums par inflāciju eirozonā decembrī (2,4%) liecina par gada inflācijas pieaugumu atbilstoši gaidām.
Rīgas apgabaltiesa pirmdien nospriedusi atjaunot Rolandu Kronlaku Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) pasniedzēja amatā.
Apgabaltiesa, izskatot prasītāja un atbildētāja apelācijas sūdzības par Rīgas pilsētas tiesas pagājušā gada 1.augusta ...
Algu kāpums būs viens no būtiskākajiem faktoriem cenu līmeņa tālākam pieaugumam.
Decembrī Latvijas patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,2%. Kā bija gaidāms, gada inflācija veica strauju lēcienu no 2,2% novembrī līdz 3,3% decembrī, ziņo ekonomists Da...
Rēķinu savlaicīga apmaksa ziemā sagādā grūtības 16% Latvijas iedzīvotāju, informē "Luminor Bank" pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.
Aptaujā secināts, ka Latvijā 64% iedzīvotāju rēķinu apmaksa paredzētajā termiņā pēdējo divu gadu laikā na...
Komentāri