lv
b10V6lYz5bYBPOGWZjxjbat0f5D13eYd405C6Jw4
4622979

Latvijā ir daudz augstāks pirātisma līmenis nekā ES (+VIDEO)

Latvijā ir daudz augstāks pirātisma līmenis nekā ES (+VIDEO)

Populārākie nelegālā satura iegūšanas veidi ir straumēšana, lejuplādēšana un torenti.

Tiešsaistes pirātisms joprojām ir aktuāls intelektuālā īpašuma zādzības veids – vidēji mēnesī viens eiropietis nelegālam saturam tiešsaistē piekļūst vidēji 10 reizes. Taču Latvijā šis rādītājs ir augstāks – 15.

Sadalījums pa Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm liecina par ievērojamām atšķirībām starp valstīm. Piemēram, Latvijā, Igaunijā un Kiprā ir vislielākais vidējais ikmēneša piekļuves skaits uz vienu interneta lietotāju, turklāt Latvijā tas ir augstāks, nekā vidēji ES – gandrīz 15 piekļuves mēnesī. Latvijā arīdzan ir ievērojams pirātiskā satura patēriņš, izmantojot mobilās ierīces – tur patērēti 50% no visa satura.

Caur mobilajām ierīcēm Latvijas iedzīvotāji visbiežāk piekļūst nelegālajām vietnēm, kas piedāvā mūziku (aptuveni 78%), publikācijas (61%) un filmas (56%). Filmu sadaļā visvairāk nelegāli iegūtais saturs ir filmas, taču tiek skatītas arī animācijas filmas.

Programmatūras jomā, kam tiek piekļūts salīdzinoši vismazāk (ap 40%), populārākā ir vispārējā programmatūra, kam seko video spēles un mobilās lietotnes, ziņo vietne labsoflatvia.lv.

Populārākie nelegālā satura iegūšanas veidi Latvijā ir straumēšana, lejuplādēšana un torenti, kur straumēšana visbiežāk tiek izmantota filmu un televīzijas satura skatīšanai, bet lejuplādēšana – publikāciju un programmatūras ieguvei.

Ka digitālā pirātisma virzītājspēki tiek minēti ekonomiskie un sociālie faktori, piemēram, ienākumu nevienlīdzība, jauniešu bezdarbs un jauniešu īpatsvars iedzīvotāju vidū. Pētījums liecina, ka augstāks ienākumu nevienlīdzības līmenis un lielāks jauniešu skaits korelē ar paaugstinātu pirātisma līmeni. Savukārt augstāks IKP uz vienu iedzīvotāju un lielāka informētība par legāla satura piedāvājumiem ir saistīta ar zemākiem pirātisma rādītājiem.

Apkaro ar informēšanu

Autortiesību pārkāpējiem ir vairākas metodes, kā tiešsaistē nodrošināt neatļautu saturu, tostarp nelikumīgi abonēšanas pakalpojumi un straumēšanas iespējas. Šie operatori izmanto sarežģītas metodes, lai nodrošinātu, ka viņu darbības netiek atklātas, un nereti tas notiek, izmantojot likumīgus satura izplatīšanas pakalpojumus.

Viens no veidiem, kā apkarot pirātismu, ir sabiedrības izpratnes un informētības par autortiesībām veicināšana, lai patērētāji varētu atrast likumīgu digitālo saturu. EUIPO radītā platforma “Agorateka” ir rīks, kas palīdz skatītājiem identificēt likumīgus piedāvājumus tiešsaistes saturam, tostarp sporta pasākumiem.

Farmācijas nozares pārstāvji: Zāļu tirgus reforma nesniegs ilgtermiņa efektu

Veselības ministrijas (VM) izstrādātā zāļu tirgus reforma ir eksperiments un ilgtermiņa ieguvumus nesniegs, aģentūrai LETA savu vērtējumu par reformas ietekmi pēc šonedēļ notikušām savstarpējām sarunām pauduši farmācijas nozares pārstāvji.

Šonedēļ publi...

Volejbola federācijas kopsapulce par jauno prezidentu apstiprina Arni Tunti
Latvijas Volejbola federācijas (LVF) kopsapulcē sestdien Rīgā ar vienbalsīgu lēmumu par LVF prezidentu tika apstiprināts vienīgais prezidenta amata kandidāts Arnis Tunte, ziņo LVF. Tā norisinājās galvaspilsētas Olimpiskajā centrā un tajā piedalījā...
Naktī visā Latvijā gaidāms sniegs

Naktī visā Latvijā gaidāms sniegs, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognozes.

Sinoptiķi norāda, ka naktī Latviju no rietumiem šķērsos plaša nokrišņu zona, tādēļ laiks būs mākoņains un visā teritorijā gaidāms sniegs. Daudzviet...



Komentāri