Programmas aktuālajā kārtā projektus var iesniegt līdz 21.janvārim.
Energoefektivitāti uzlabojoši pasākumi bieži tiek uztverti kā sarežģīts un laikietilpīgs process. Taču realitāte ir pilnīgi cita. Veicot uzlabojumus energoefektivitātē, iespējams būtiski samazināt enerģijas patēriņu un izmaksas, uzlabot ražošanas procesus un aizmirst par elektroenerģijas rēķiniem, kas rada galvassāpes. Kā reiz atzina viens no mūsu klientiem - elektrības cena kā pasakā! Turklāt šobrīd pieejama īpaša programma, kurā sekmīgas projekta realizācijas gadījumā 30% no investīcijām uzņēmumam nav jāatmaksā. Tas ievērojami uzlabo projektu atmaksāšanos.
Šo iespēju sniedz ALTUM energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu atbalsta programma, kas tiek īstenota ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansējumu. Programmas aktuālajā kārtā projektus var iesniegt līdz 21.janvārim. Tomēr kāpēc pie tik saldiem atbalsta programmas nosacījumiem tik daudzi uzņēmēji vēl joprojām nerīkojas, bet cer un gaida, ka energoefektivitāte uzņēmumā uzlabosies pati no sevis? Apkopojām bieži dzirdētus mītus par energoefektivitāti, ieskatoties reālu uzņēmumu pieredzē, kas tos atspēko.
Mīts: vecas ēkas nav vērts renovēt - tās nesasniegs pietiekamu energoefektivitāti
Patiesība: pat padomju laikā celtas ēkas var kļūt par vērtīgu resursu. Pareizi veikta renovācija būtiski uzlabo ēku energoefektivitāti un lietošanas kvalitāti.
Liepājas speciālās ekonomikas zonas biznesa parks ar ALTUM atbalstu šobrīd siltina ražošanas ēkas fasādi un jumtu. Projekta investīcijas sasniedz 450 tūkstošus eiro, no kuriem 135 tūkstošus segs kapitāla atlaide.. "Pirms teju 50 gadiem būvētajai ražošanas ēkai pēc renovācijas siltumenerģijas patēriņš samazināsies par 58% - tas ir būtisks ekspluatācijas izmaksu samazinājums. Papildus ieguvums, protams, ir ēkas pievilcīgais vizuālais izskats, kas harmoniski iekļausies industriālā parka vidē," saka VOBP projektu vadītājs Ojārs Osis.
Līdzīgu pieeju - panākt enerģijas patēriņa samazinājumu par 35%, vienlaikus uzlabojot darba apstākļus, īsteno metālapstrādes rūpnīca Daugavpilī. Senajā, pirms teju 45 gadiem celtajā industriālajā ēkā ar kopējo platību 1620 m2 tiek veikta pilnīga ēkas siltināšana un logu nomaiņa. Projekta kopējās izmaksas ir 811 tūkstoši eiro, no kuriem 201 tūkstoti kompensēs kapitāla atlaide.
Arī uzņēmums, kas nodarbojas ar saplākšņa pārstrādi un mēbeļu ražošanu, īsteno ALTUM atbalstītu renovācijas projektu, kura kopējās izmaksas pārsniegs 2 miljonus eiro, no kuriem 584 tūkstošus segs kapitāla atlaide. "Ražošanas ēku Salaspils novadā plānots ne tikai siltināt, bet arī aprīkot ar modernām ventilācijas un dzesēšanas sistēmām, kā arī uzlabot apgaismojumu, lai vēl vairāk optimizētu enerģijas patēriņu," stāsta uzņēmuma tirgvedības speciāliste Žanete Spale. Sagaidāms, ka enerģijas patēriņš ēkā saruks par trešdaļu, un siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināsies par vismaz 44 tonnām CO2 ekvivalenta gadā.
Mīts: elektroauto iegāde uzņēmējdarbībai ir pārlieku dārga un ekonomiski neizdevīga
Patiesība: elektroauto un to uzlādes infrastruktūra kļūst arvien pieejamāka, pateicoties valsts atbalstam un tehnoloģiju attīstībai. Jaunu vieglo pasažieru un kravas elektroauto iegādei atbalsts ir pieejams Altum programmas ietvaros, un to iespējams gudri kombinēt ar atbalstu atjaunojamo energoresursu tehnoloģijām.
Spilgts piemērs ir viens no vadošajiem uzņēmumiem telpu un teritoriju apsaimniekošanā. Uzņēmums ar ALTUM atbalstu uzstādījis saules paneļus ar kopējo jaudu 152 kW un veic apjomīgu autoparka zaļināšanu, iegādājoties 31 elektromobili. Saules elektrostacijas saražotā elektroenerģija nodrošina infrastruktūras patēriņu un augošā elektroauto parka uzlādes vajadzības. Kopējais aplēstais siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājums gadā pārsniegs 100 tonnu CO2 ekvivalentu. "Projekts ir ļāvis būtiski samazināt uzņēmuma izmaksas, kā arī veicina tā darbības efektivitāti un rentabilitāti," norāda vadītājs Ivars Lukaševičs. Uzņēmuma veiktās investīcijas pārsniedz 1 miljonu eiro, no tā ap 220 tūkstošiem eiro segs kapitāla atlaide.
Mīts: modernizēt ventilācijas un apkures sistēmas ir sarežģīti un dārgi
Patiesība: mūsdienu tehnoloģijas ļauj samazināt enerģijas patēriņu un uzlabot gaisa kvalitāti, ieviešot energoefektīvus risinājumus, kas ir finansiāli izdevīgi un ilgtspējīgi.
VSIA "Latvijas Televīzija" Zaķusalas ēkā šobrīd renovē ventilācijas, dzesēšanas un apkures sistēmas, uzstādot mūsdienīgas iekārtas, kas būtiski uzlabo ēkas funkcionalitāti. Pēc projekta pabeigšanas ēkas mikroklimatu nodrošinās efektīvas, automātiski vadāmas un regulējamas sistēmas ar rekuperāciju, kas ļauj efektīvi izmantot ēkas atlikumsiltumu. Uzlabojumi nodrošinās primārās enerģijas patēriņa samazinājumu ēkā vairāk nekā 30% apmērā. Projekta kopējās izmaksas sasniedz 1,28 miljonus eiro, no kuriem 317 tūkstoši pēc veiksmīgas projekta pabeigšanas būs ALTUM kapitāla atlaide. "Jaunās sistēmas nodrošinās gan būtiskus energoresursu ietaupījumus, gan uzlabotu vidi darbiniekiem un raidījumu viesiem," izmaiņas atzinīgi vērtē Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētājs Ivars Priede.
Maizes ceptuvē plānots īstenot mazāku, bet tikpat nozīmīgu energoefektivitātes projektu. "Būtiski paaugstināsim ražošanas procesu efektivitāti, uzstādot iekārtas, kas ļaus maizes cepšanā radušos siltumu izmantot atkārtoti, kā arī uzlabosim darba apstākļus ceptuvē, nodrošinot efektīvāku ventilāciju," skaidro uzņēmuma vadītājs Normunds Skauģis. Projekts, kura kopējās izmaksas ir vairāk nekā 80 tūkstoši eiro, no kuriem 20 tūkstošus segs kapitāla atlaide, ietaupīs vairāk nekā 40% procesā patērētās enerģijas.
Mīts: novecojušas iekārtas nerada būtiskus zaudējumus
Patiesība: novecojušas ražošanas iekārtas bieži vien ir galvenais iemesls lielam enerģijas patēriņam, kas palielina izmaksas un kavē uzņēmuma pāreju uz ilgtspējīgākiem un efektīvākiem darbības modeļiem.
To spilgti apliecina firmas pieredze Lielvārdē - modernizējot metālapstrādes iekārtas, uzņēmums panāca iespaidīgu 90% enerģijas ietaupījumu uz saražotās produkcijas vienību. Uzņēmuma vadītāja Ieva Rudzīte uzsver, ka jaunās iekārtas būtiski palielina arī ražošanas ātrumu un kvalitāti: "Mūsdienīgās izciršanas, lāzergriešanas un locīšanas iekārtas ļauj ražot četras reizes efektīvāk." Projekta izmaksas sasniedza 860 tūkstošus eiro, no kuriem 258 tūkstoši eiro tika segti ar kapitāla atlaidi, kas būtībā ir ALTUM piešķirta dāvana uzņēmumam.
Līdzīgu stratēģiju īstenoja mēbeļu ražotājs, ieguldot slīpēšanas procesa modernizācijā. Rezultātā uzņēmums samazināja enerģijas patēriņu slīpēšanas procesā vairāk nekā uz pusi un būtiski uzlaboja ražošanas procesu. Projekta kopējās izmaksas bija 123 tūkstoši eiro, no kuriem 35 tūkstoši tika finansēti ar ALTUM kapitāla atlaidi.
Mīts: saules enerģija ir piemērota tikai mazām sistēmām
Patiesība: saules elektrostacijas spēj nodrošināt ievērojamu enerģijas apjomu pat lieliem uzņēmumiem.
Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas uzņēmums izbūvējis apjomīgu 2 MW jaudas saules elektrostaciju, kas gadā saražos vairāk nekā 2000 MWh zaļās elektroenerģijas uzņēmuma pašpatēriņam. Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanās, kas šajā projektā lēsta ap 277 tonnām CO2 ekvivalenta gadā, būtiska arī pašam uzņēmumam. Uzņēmuma vadītāja Zinaīda Lovnika uzsver, ka projekts ir bijis nozīmīgs solis uzņēmuma kā ilgtspējīga ražotāja konkurētspējas stiprināšanā. Projekta izmaksas pārsniedza 1,6 miljonus eiro, no kuriem 456 tūkstošus kompensēs ALTUM kapitāla atlaide.
Vēl viens piemērs ir Liepājas speciālās ekonomiskās zonas biznesa parks, kas uz savas ražošanas ēkas jumta veido 200 kW jaudas saules elektrostaciju, kas gadā saražos līdz 20% no industriālā parka enerģijas patēriņa. Kopējās projekta izmaksas pārsniedz 164 tūkstošus eiro, no kuriem 49 tūkstošus segs ALTUM kapitāla atlaide. "Šis projekts ir nozīmīgs atbalsts mūsu nomniekiem, kas vēlas samazināt ietekmi uz vidi un uzlabot savu energobilanci," saka uzņēmuma projektu vadītājs Ojārs Osis.
Kombinējot saules enerģiju ar citām bezemsiju tehnoloģijām veiksmīgi strādā arī ledus halle Rīgā. Ieguldot vairāk nekā 770 tūkstošus eiro, no kuriem 191 tūkstotis pēc sekmīgas projekta pabeigšanas saņemts kā ALTUM dāvinājums, uzņēmums uzstādīja saules elektrostaciju un siltumsūkņus, pilnībā aizvietojot līdz šim lietotās gāzes apkures iekārtas un būtiski samazinot gan izmaksas, gan siltumnīcefekta gāzu emisijas. "Ledus hallei lielākais elektroenerģijas patēriņš ir vasarā un dienas laikā - tieši tad, kad saules paneļi ir visefektīvākie," ar projekta ieguvumiem ir apmierināta halles vadītāja Patrīcija Pikāne.
Šie piemēri pierāda, ka saules enerģija ir ne tikai efektīvs, bet arī praktisks risinājums lielu uzņēmumu vajadzībām, palīdzot samazināt izmaksas, mazināt ietekmi uz vidi un veicināt ilgtspējīgu attīstību.
Patiesība, kas jāzina katram uzņēmējam
Uzņēmuma energoefektivitātes uzlabošana vairs nav rītdienas sapnis - tā ir iespēja, ko nedrīkst palaist garām. ALTUM piedāvā uzņēmumiem līdz pat 75 miljonu eiro finansējumu no ES Atveseļošanas fonda, turklāt viens uzņēmums var īstenot vairākus projektus, līdz tiek sasniegts 1,5 miljonu eiro atbalsta limits vienai uzņēmumu grupai. Aicinu rīkoties šodien, būtu soli priekšā saviem konkurentiem - pieteikšanās šobrīd aktuālajā kārtā ir atvērta līdz 21.janvārim.
Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija paziņojumā pauž atbalstu Evikas Siliņas vadītajai valdībai.
"Evikas Siliņas vadītā valdība jau vairāk nekā gadu strādā pie valstiski būtisku īstermiņa un ilgtermiņa jautājumu risināšanas, un mēs esam pā...
Komentāri