Starptautiskā kredītreitingu aģentūra "S&P Global Ratings" ("S&P") saglabājusi Latvijas kredītreitingu "A" līmenī ar stabilu nākotnes novērtējumu.
Ziņojumā kredītreitingu aģentūra apgalvo, ka Latvijas kredītreitingu "A" līmenī joprojām pamato efektīva ekonomiskās politikas veidošana, ko stiprina dalība Eiropas Savienībā (ES), eirozonā un NATO, kā arī mērens valsts parāda līmenis. "S&P" sagaida konsekventu pieeju Latvijas politisko prioritāšu īstenošanā arī turpmāk, valsts drošību un aizsardzību nosakot par svarīgāko vidēja termiņa prioritāti.
Stabilais valsts kredītreitinga nākotnes novērtējums atspoguļo aģentūras uzskatu, ka Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā neizplatīsies NATO dalībvalstu teritorijā, tostarp arī Latvijā, kura ir NATO dalībvalsts kopš 2004.gada. Vienlaikus stabilais nākotnes novērtējums ietver izaicinājumus un riskus, kas izriet no ģeopolitiskās situācijas attīstības un vidējā termiņā var ietekmēt Latvijas ekonomikas izaugsmes un fiskālos rādītājus. Aģentūra pauž viedokli, ka vidējā termiņā minētos riskus mazina sagaidāmā Latvijas ekonomikas cikliskā atveseļošanās, ko veicinās spēcīgāks iekšējais un ārējais pieprasījums, kā arī ekonomikas izaugsmi veicinoša monetārā politika, atzīmē Valsts kasē.
Tāpat "S&P" uzskata, ka Latvijas valdība turpinās īstenot stingru fiskālo politiku, veicot pasākumus valsts budžeta deficīta kontrolei un valsts parāda pieauguma ierobežošanai. Pēc aģentūras prognozēm, Latvijas vispārējās valdības budžeta deficīts 2024.gadā sasniegs 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet 2025.gadā palielināsies līdz 3,5% no IKP, ņemot vērā papildu izdevumus valsts aizsardzībai un publisko investīciju pieaugumu. Izdevumi valsts drošībai būs galvenā budžeta prioritāte, taču apjomīga ES fondu finansējuma pieejamība un mērens valsts parāda līmenis nodrošinās nepieciešamo fiskālo buferi izaicinājumu pārvarēšanai tuvākajos gados.
"S&P" atzīmē, ka Latvijas ekonomika uzrādījusi noturību pret Krievijas-Ukrainas kara sākotnēji radītajām negatīvajām sekām, taču aģentūra uzskata, ka Latvijas ekonomikas atgriešanās pie pirmspandēmijas izaugsmes tempiem vidējā termiņā nav iespējama, ņemot vērā pastāvīgo ģeopolitisko nenoteiktību reģionā, kas nelabvēlīgi ietekmē Latvijas ekonomikas ārējo konkurētspēju.
Aģentūra prognozē, ka Latvijas ekonomikas izaugsme 2025.gadā sasniegs 2,5%, ko veicinās privātā patēriņa un investīciju pieaugums, kā arī pakāpenisks procentu likmju samazinājums. "S&P" prognozē, ka, palielinoties eksportam un atjaunojoties iekšzemes pieprasījumam, Latvijas ekonomikas izaugsmes temps 2026.-2027.gadā stabilizēsies vidēji 2,6% apmērā gadā.
"S&P" iepriekšējo paziņojumu par Latvijas kredītreitingu publicēja 2024.gada 31.maijā, kad Latvijas kredītreitings tika pazemināts no "A+" līmeņa līdz "A" līmenim.
Starp ievērojamākajiem viesiem bijis arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un vairāki ārvalstu vēstnieki.
Piejūras muzeja jaunā daudzfunkcionālā ēka ar pastāvīgo ekspozīciju "Pie jūras un uz zemēm: Ziemeļkurzemes tradicionālais dzīvesveids 19.-20. gs. ...
Centra darbības fokusā būs sekmēt praktisku mākslīgā intelekta pielietošanu un nacionālo spēju izveidi ar mākslīgā intelekta saistītu risku vadību un prevenciju.
Otrdien, 3.decembrī, Ministru kabinetā tika apstiprināts Viedās administrācijas un reģionāl...
Trešdien naktī un no rīta gaisa temperatūra Latvijā pazemināsies līdz 0..-5 grādiem, vienīgi Rīgas līča Kurzemes piekrastē tā saglabāsies kādu grādu virs nulles, prognozē sinoptiķi.
Sākot no valsts ziemeļrietumiem, mitēsies lietus un sniegs, debesis dau...
Komentāri