4.decembrī par naudas balvu cīnīsies 20 finālisti.
Noslēguma posmu sasniedzis ilggadējais Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkotais inovatīvo biznesa ideju konkurss "Ideju kauss". Šogad paziņoti 20 finālisti, kuri 4.decembrī prezentēs savas idejas kompetentai un prasīgai žūrijai, tādējādi sacenšoties par naudas balvām savu biznesa inovāciju īstenošanai.
Konkursa finālistiem īsās prezentācijas pitch ir ļoti būtisks savas idejas pasniegšanas elements. Tāpēc LIAA apmācību sērijā viens semināriem veltīts tieši prezentācijas veidošanai un strukturēšanai, apkopojot vairākus punktus, kas varētu palielināt izredzes uz panākumu, ņemot vērā ļoti strikto laika ierobežojumu (trīs minūtes prezentācijai un divas minūtes jautājumiem).
1. Izcelies uz citu fona
Lai paliktu atmiņā, esi neaizmirstams, pārliecinošs, patiess un uzticību raisošs! Īsi pastāsti par biznesa idejas būtību, lai klausītājam rastos jautājumi un atbildot jau varētu pastāstīt izsmeļošāk. Ieteicams sagatavot prasmīgu, aizraujošu stāstu, ietverot problēmu un risinājumu, bet atbildes uz visiem klausītāju jautājumiem jāzina obligāti, jo jebkāda neziņa vai šaubas visu līdzšinējo veikumu var aizlaist vējā.
2. Produkta raksturojums un nākotnes iespējas
Īsumā raksturo:
-piedāvāto produktu vai pakalpojumu;
-līdzšinējo veikumu saistībā ar to (piemēram, dati par veiktajiem darbiem, piedāvājumiem, darījumiem, peļņu (ja ir), klientu skaita dinamiku, sadarbību);
-pamato produkta aktualitāti un tirgus potenciālu;
• eksporta iespējas un iecerēto biznesa modeli.
Atbildi uz būtisku jautājumu - kā ar šo ideju tiks pelnīta nauda?
3. Konkurentu izpēte
Nedrīkst aizmirst arī par konkurentu izpēti - pat tad, ja šķiet, ka attiecīgajā jomā tiešu konkurentu it kā nav, vienmēr būs kāda attālināta alternatīva, ko potenciālais klients varētu izvēlēties inovatīvā piedāvājuma vietā.
4. Ilgtermiņa plāni
Kā ikvienā darbībā, jāplāno ne vien idejas īstenošana sākotnējā posmā, bet arī turpmāka izaugsme. Savukārt to ieteicams darīt tikai tad, ja līdzšinējā darbībā ir kādi taustāmi sasniegumi, uz ko balstīties, pretējā gadījumā jebkādi izaugsmes plāni un tempi būs tikai pieņēmumi.
5. Komanda un uzņēmuma identitāte
Vienā no slaidiem ieteicams prezentēt arī komandu - idejas īstenotājus, ievietojot fotogrāfijas un tām pievienojot īsu aprakstu ar viņu kompetencēm un pieredzi. Tāpat norādīt, kas konkursā tiek meklēts - kontakti, investori u.c. Un, protams, atsevišķam slaidam jābūt ar uzņēmuma nosaukumu un tā saukli.
6. Saistošs stāsts un minimālisms
Jāpatur prātā, ka klausītājs parasti neatceras datus, bet atceras stāstus, tādēļ ar datu izklāstu noteikti nevajadzētu aizrauties. Tā vietā koncentrējies tieši uz saistošu stāstījumu, kam prezentācija ir tikai papildu elements. Prezentācijas vizuālajā veidolā ieteicams turēties pie minimālisma un principa "mazāk = vairāk". Proti, ar informāciju pārbagāts slaids nebūs pārskatāms, kustīgi elementi kādā brīdī var nepildīt savu funkciju, savukārt QR koda ievietošana prezentācijā klausītāju var pamudināt ķerties pie telefona, novēršot uzmanību no runātāja.
7. Tehniskie un vizuālie aspekti
Situācijā, ja prezentācijas notiek tiešsaistē, jāparūpējas par:
-vizuālo tēlu;
-telpas iekārtojumu;
-klusu vidi bez traucējumiem.
Laikus pieslēdzoties uz tikšanos, iespējams pārbaudīt un novērst tehniskas ķibeles. Tāpat, iepriekš sagatavojoties un izmēģinot konkrētās tiešsaistes platformas iespējas, var samazināt nepatīkamu pārsteigumu rašanos prezentācijas laikā, tādējādi, radot par sevi kopumā labāku iespaidu.
Prezentējot savu ideju, vēlams atturēties no savu jautājumu uzdošanas klausītājiem (izņemot retoriskus).
8. Atbildes uz jautājumiem
Kad pienāks brīdis atbildēt uz žūrijas jautājumiem, atbildes jāsniedz kodolīgas, vajadzības gadījumā var nedaudz pielāgot jautājumus. Visprovokatīvāko repliku gadījumā jāatturas no iesaistīšanās strīdā, savukārt, atbilde pat uz visāķīgāko jautājumu nedrīkst būt "nezinu".
Komentāri