Latvijas Dabas fonds (LDF) aicina cilvēkus nenogrābt un nenovākt visas lapas savos pagalmos, mauriņos un zālājos, bet vismaz pusi no tām atstāt uz zemes.
Daļēja lapu atstāšana uz zemes ir videi draudzīga rīcība, kura gan palīdz dabai, gan mazina laika un resursu patēriņu, uzsver LDF.
Lapas kokiem ir nepieciešamas, lai tie iegūtu barības vielas - fotosintēzes procesā tajās rodas enerģija, kas aizceļo uz zariem, stumbru un saknēm. Kad paliek aukstāks, koki no lapām šķiras, lai taupītu ūdeni un enerģiju ziemai. Pirmā viela, kas lapās noārdās, ir hlorofils - zaļais pigments, tāpēc arī lapas maina krāsu. Nobirušajās lapās ir daļēji saglabājušās barības vielas un organiskās vielas, kuras lapu sadalīšanās procesā atgriežas augsnē un atpakaļ pie kokiem. Tas arī ir galvenais iemesls, kāpēc ir vērts daļu lapu atstāt uz zemes.
Ne mazāk nozīmīgi dabai ir arī tas, ka nokritušajās lapās ziemo dažādi kukaiņi, kāpuri, kūniņas, kuri, savukārt, ir barība ziemojošajiem putniem. Lapu kaudzes, ja tās ir atstātas vidē, piemēram, pagalma stūrī, sētas malā, dod ziemošanas vietu ežiem.
LDF rosina grābt un novākt lapas pēc principa 50:50, pusi no lapām atstājot uz zemes. Nenogrābtās lapas pa ziemu sadalīsies, taču tikai tad, ja būs atstātas tik biezā kārtā, cik nokritušas. Ja lapas būs sagrābtas kaudzē, tās sadalīsies ilgākā laikā.
Noteikti lapas jāatstāj zem kokiem, krūmiem, sevišķi pievēršot uzmanību vietām kur jau redzama noplicināta, sablīvēta augsne un atsegtas koku saknes. Ja, tomēr lapas no šīm vietām nogrābj, tad pēc nogrābšanas tomēr šīs vietas labāk nedaudz uzirdināt un uzlikt komposta augsni.
Nogrābtās lapas ir vēlams kompostēt un mulčēt uz vietas - tajā pašā teritorijā, kur tās ir radušās, bet kompostu izmantot dobēm un augsnes auglības atjaunošanai.
Var atstāt atsevišķas lapu kaudzes vietās, kur tās netraucē, ežu ziemošanai.
Nevajag lapas un citus dārza atkritumus vest ārpus savas teritorijas, piemēram uz mežu vai citu dabas teritoriju, jo tas izraisa vides degradāciju un arī var veicināt invazīvo sugu izplatību.
Lapu kaudzes nedrīkst dedzināt gan tāpēc, ka tajās jau varētu būt iemājojušas daudzas dzīvās radības, gan tāpēc, ka dedzināšana rada gaisa piesārņojumu.
Lapas jānovāc no ceļiem un gājēju taciņām, kur tās var zemi padarīt slidenu un apdraudēt gājējus.
Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks: Pašvaldība izvērtē reklāmas, afišas un uzrakstus, kas tiek iesniegti saskaņošanai pašvaldībā, pieturoties pie Tieslietu ministrijas jaunās interpretācijas.
Galvaspilsētas pašvaldība reklāmas un afišas izvērtē atbilstoši...
Valstī ir 13 tūkstoši jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem, kas nemācās un nestrādā.
Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā 2023.gadā bija 13 tūkstoši jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem, kas nemācās un nestrādā. Ar mērķi veicināt jau...
Latvijā 38% iedzīvotāju satrauc tas, vai viņi spēs apmaksāt ikmēneša komunālos maksājumus šogad rudenī un ziemā, pavēstīja enerģētikas uzņēmuma "Elenger" pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.
Aptaujā secināts, ka iedzīvotāji, iespējams, kav...
Komentāri