Starptautiskā projektā izstrādātas vadlīnijas vardarbības pazīmju atpazīšanai bērniem vecumā līdz trīs gadiem, informēja centrā "Dardedze".
Katrs desmitais bērns Eiropā cieš no smagas vardarbības ģimenē, taču īpaši neaizsargāti ir bērni vecumā līdz trīs gadiem - viņi paši vēl nespēj pastāstīt par piedzīvoto citiem un traumatiskās pieredzes pazīmes bieži vien paliek nepamanītas, izraisot nopietnas sekas uz bērna turpmāko attīstību.
Centra "Dardedze" prevencijas daļas vadītāja Agnese Sladzevska skaidroja, ka pirmā vieta, kur bērns pirmo reizi ilgstoši atrodas ārpus mājām, ir pirmsskola, tāpēc tai ir īpaša loma bērnu aizsardzības jomā. Pedagogi un auklītes redz bērnu un vecākus ikdienā, tāpēc var pamanīt arī vardarbības pazīmes. Viņa norādīja, ka visneaizsargātākie ir tieši mazākie bērni, taču speciālistiem šobrīd trūkst zināšanu, kā atpazīt traumas pieredzi un kā īsti reaģēt. Līdz ar to ar vadlīnijām plānots stiprināt pirmsskolu speciālistu spēju atpazīt satraucošus signālus, runāt ar vecākiem, piesaistīt atbalstu un sniegt bērniem atbilstošu aprūpi.
Izstrādāti vairāki atbalsta rīki, ko pirmsskolas izglītības iestādes var izmantot savā ikdienas darbā ar bērniem līdz trīs gadu vecumam, un šie materiāli šeit pieejami bez maksas centra "Dardedze" mājaslapā. Vardarbības atpazīšanas un ziņošanas vadlīnijas satur pašnovērtējuma testu speciālistiem, vairāku līmeņu anketas vardarbības un nolaidības pazīmju atpazīšanai, kā arī ieteikumus ziņošanai citām iestādēm un komunikācijai ar bērnu vecākiem.
Savukārt traumas izpratnē balstītas aprūpes vadlīnijas palīdzēs speciālistiem sniegt bērnam atbilstošu atbalstu ikdienas aprūpē, ņemot vērā bērna traumatisko pieredzi. Tajās apkopota pamata informācija par traumu un tās ietekmi, kā arī praktiski ieteikumi pirmsskolai mazo bērnu aprūpei.
Lai iepazīstinātu pirmsskolu vadītājus, darbiniekus un šīs jomas lēmumu pieņēmējus ar izstrādātajām vadlīnijām 6.decembrī notiks starptautiska konference "ECLIPS: bērnu aprūpes speciālistu attieksme, zināšanas un prasmes vardarbības pret bērnu atpazīšanā, ziņošanā un traumas izpratnē balstītā aprūpē", kuras mērķis ir diskutēt par pirmsskolas nozīmīgo lomu vardarbības novēršanā pret bērniem un sniegt praktisku informāciju ikdienas darbam.
Pieteikties bezmaksas tiešsaistes konferencei iespējams līdz 1.decembrim.
Vadlīnijas bērnu aprūpes un pirmsskolu speciālistiem izstrādāja ekspertu organizācijas no Beļģijas, Ungārijas, Itālijas un Latvijas projekta "ECLIPS" laikā, kura mērķis ir mazināt vardarbības ģimenē ietekmi uz bērniem vecumā līdz trīs gadiem. Divu gadu laikā, sadarbojoties ar pirmsskolām, sociālajiem darbiniekiem, politikas veidotājiem un akadēmiskajiem spēkiem, apkopota likumdošana, teorētiskā literatūra un prakse Beļģijā, Ungārijā, Itālijā un Latvijā, izveidota apmācību programma, kā arī vadlīnijas vardarbības pazīmju novērtēšanai un atbilstošai bērna aprūpei.
Īpašo žūrijas balvu Eiropas Komisijas (EK) Eiropas uzņēmējdarbības veicināšanas balvu pasniegšanas ceremonijā (EEPA) otrdienas vakarā Prāgā saņēma Beļgijas projekts "Love to be Free".
Projektu, kas uzvarēja arī kategorijā "Ieguldījums uzņēmējdarbības pr...
Valdība otrdien nolēma atļaut VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pārdot izsolē valsts nekustamo īpašumu Merķeļa ielā 11, Rīgā, kas nav nepieciešams valsts pārvaldes funkciju nodrošināšanai saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumu.
Īpašumu veido ze...
(Pievienota pēdējā rindkopa.)
Rīga, 29.nov., LETA. No dzīvojamās mājas Bolderājā, Rīgā, iespējama griestu iebrukuma dēļ evakuēti 24 iedzīvotāji, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (V...
Komentāri