Latvija ir viena no spēcīgākajām valstīm pasaulē virzībā uz ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, par ziņojuma secinājumiem informē Valsts kancelejā.
Jaunākajā ziņojumā ir apkopota un salīdzināta informācija par valstu sekmēm darbā ar 2015.gadā ANO Ģenerālajā asamblejā pieņemto rezolūciju "Mūsu pasaules pārveidošana: ilgtspējīgas attīstības programma 2023.gadam" jeb tā dēvētā Dienaskārtība 2030. Tā nosaka 17 ilgtspējīgas attīstības mērķus un 169 apakšmērķus, kurus sasniedzot, pasaulē mazinātos nabadzība, un pasaules attīstība būtu ilgtspējīga.
Latvijas ilgtspējīgas attīstības indekss ir 80,99, kas ar 0,29 punktu pieaugumu kopš pērnā gada ir ļāvis Latvijai pakāpties par vienu pozīciju augstāk, ieņemot 13.vietu starp 167 padziļinātā analīzē iekļautajām pasaules valstīm.
Tas esot uzskatāms par ļoti augstu Latvijas novērtējumu, jo ziņojumu izstrādā Ilgtspējīgas attīstības risinājumu tīkla (SDSN) eksperti, ar speciālām metodēm analizējot svaigākos, starp visām valstīm salīdzināmus, datus. SDSN eksperti novērtējuši, ka Latvija jau ir sasniegusi vai ir ceļā, lai sasniegtu 63,4% mērķu. 15,5% mērķos Latvijas attīstība ir ierobežota, savukārt 21,1% mērķu izpilde ir pasliktinājusies.
Aiz Latvijas ir palikušas abas pārējās Baltijas valstis. Igaunija ar indeksu 80,5 ir 15.vietā, savukārt Lietuva ar indeksu 78,1 ieņem 31.vietu. Pasaules līdere ir Somija (86,4), otrajā vietā seko Zviedrija (85,7) un trešajā - Dānija (85,0), savukārt visvājākie rezultāti ir Čadai (45,1), Centrālāfrikas Republikai (44,2) un sarakstu 167. vietā ar indeksu 40,1 noslēdz Dienvidsudāna.
Būtiskākais progress Latvijas izaugsmē ir ANO 11.mērķī par ilgtspējīgām pilsētām un kopienām. Galvenie sasniegumi šajā jomā ir progress mājokļu pieejamībā, ēku energoefektivitātes paaugstināšanā un sabiedriskā transporta pieejamības veicināšanā, īpaši mazāk aizsargātām sabiedrības grupām.
Pērn septembrī ANO samitā Ņujorkā Latvija ziņoja par ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanas paātrināšanu un apņemšanos piecās jomās - zinātnē un inovācijā, nevienlīdzības mazināšanā, pārvaldības modernizācijā, palīdzībā mazāk attīstītām valstīm un atbalstam mieram Ukrainā un pasaulē.
ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus Latvija īsteno, pildot Nacionālajā attīstības plānā 2021.-2027.gadam (NAP2027) un nozaru politiku pamatnostādnēs un plānos uzstādītos mērķus. NAP2027 progresa izvērtējums bija daļa no Ministru prezidentes Evikas Siliņas (JV) ikgadējā ziņojumā Saeimai šī gada 13.jūnijā. Tajā Ministru prezidente uzsvēra, ka galvenās valdības prioritātes šobrīd ir drošība un tautsaimniecības attīstība.
Latvijas tirgū gumijas laivu izvēle ir pietiekami plaša. Piedāvājumu augšgalā ir augstas kvalitātes gumijas laivas, kas paredzētas ilgstošai lietošanai un ekstremālām aktivitātēm, no otras puses – pieejamas arī lētākas alternatīvas, kas ir pievilcīgas ...
Kādreizējā ārlietu ministra Edgara Rinkēviča pirmais gads Valsts prezidenta amatā vērtējams ar pozitīvu atzīmi, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda politologs Juris Rozenvalds, aicināts komentēt Rinkēviča pirmo prezidentūras gadu.
Viņaprāt, salīdzinot ar...
Latvijas galvenā šonedēļ gaidāmā NATO samita prioritāte ir valsts drošības stiprināšana, ieviešot alianses kopīgo militāro stratēģiju, aģentūrai LETA uzsvēra ārlietu ministre Baiba Braže (JV).
Politiķe atzīmēja, ka tā ietver alianses kopējo aizsardzību,...
Komentāri