Valsts apmaksātus paliatīvās aprūpes pakalpojumus pacienta dzīvesvietā, kas pieejami no šī gada sākuma, janvārī un februārī saņēmuši 255 cilvēki, ziņo Nacionālajā veselības dienestā (NVD).
Pakalpojumu nodrošina četri pakalpojuma sniedzēji un tas pieejams visos Latvijas reģionos. Līgumi ir noslēgti ar četriem uzņēmumiem - Magnum Social & Medical Care" jeb "Rūre", kas nodrošina pakalpojumu Kurzemes reģionā, Latgales reģionā un Rīgas kreisajā Daugavas krastā un Rīgas reģionā, "MED4U" - Vidzemes reģionā, Rīgas labajā un kreisajā Daugavas krastā un Rīgas reģionā, "Hospiss Māja", kas sniedz pakalpojumus Rīgas labajā Daugavas krastā un Rīgas reģionā, kā arī SIA "Cilvēks", kas nodrošina pakalpojumu Zemgales reģiona iedzīvotājiem.
Vērtējot pirmo mēnešu rezultātus un aptaujājot gan pakalpojuma saņēmējus, gan viņu tuviniekus, NVD veselības aprūpes projektu vadītāja Jūlija Voropajeva atzīst, ka pakalpojuma ieviešana noritējusi veiksmīgi. Vienlaikus NVD turpina rūpīgi monitorēt visus pakalpojuma posmus, lai nepieciešamības gadījumā tos pilnveidotu.
Jaunā pakalpojuma ieviešana norit pakāpeniski un pacientu skaits, kuri saņems šo pakalpojumu, gada laikā turpinās pieaugt. Šogad hospisa aprūpei pacientu dzīvesvietās plānots novirzīt vairāk nekā 6,7 miljonus eiro un to varēs saņemt teju 3000 pacientu.
Jau vēstīts, ka no šī gada sākuma pakalpojumu nodrošina cilvēkiem, kuriem ir ceturtā vai piektā līmeņa stacionārās ārstniecības iestādes ārstu konsilija lēmums par indicēto paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojumu. Uz konsiliju pacientu, kurš ārstējas mājās, var nosūtīt ģimenes ārsts vai ārsts-speciālists, savukārt, ja cilvēks ir slimnīcā, konsiliju organizē attiecīgā ārstniecības iestāde.
Ja pēc konsilija slēdziena saņemšanas nozīmēta paliatīvā aprūpe dzīvesvietā, ģimenes ārsts vai ārsts-speciālists, kurš nosūtījis uz konsiliju, noformē nosūtījumu pakalpojuma saņemšanai un piesaka pacientu pakalpojumu sniedzēju koordinatoram atbilstoši teritorijai. Pakalpojuma sniedzēja koordinators pieejams katru dienu 24/7, tajā skaitā sestdienās, svētdienās un svētku dienās. Pakalpojuma sniegšanu uzsāk ne vēlāk kā 24 stundu laikā no brīža, kad pacients pieteikts. Ja pacients pieteikšanas brīdī atrodas slimnīcā, tad 24 stundu laikā pēc izrakstīšanas.
Pakalpojumā ietverta gan veselības aprūpe, gan sociālā palīdzība un pacientam pieejama sertificēta paliatīvās aprūpes ārsta vai internista, vai ģimenes ārsta, vai neatliekamās medicīnas ārsta, vai geriatra, vai anesteziologa-reanimatologa vizītes, attālinātas konsultācijas, ārsta palīga un/vai māsas sniegtie veselības aprūpes pakalpojumi un sertificētu funkcionālo speciālistu - fizioterapeita, ergoterapeita, uztura speciālista pakalpojumi, sociālā aprūpe, psihosociālais atbalsts un tehniskie palīglīdzekļi.
Uzmākšanās problēmu augstskolās varētu risināt ar ziņošanas sistēmas ieviešanu, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" norādīja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).
"Pretīguma sajūta par notikušo dramatiska," situāciju raksturoja ministre, u...
Gadījumu skaits, kad iedzīvotājiem tiek konstatēta tuberkuloze, ir atgriezies pirmspandēmijas līmenī, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica stacionāra "TPSC" Tuberkulozes un plaušu slimību nodaļas vadītāja Līga Kukša.
Kopumā gan...
Komentāri