lv
FYOmmhHI02caBN0hzp5EMiTwScS5vpyyrV8ElLYM
3102537

Ugunsgrēkā miruša cilvēka dzīvību novērtēja no 400 000 līdz 2,5 miljoniem eiro

Ugunsgrēkā miruša cilvēka dzīvību novērtēja no 400 000 līdz 2,5 miljoniem eiro

Viena ugunsgrēkā miruša cilvēka dzīvības vērtība svārstās no 400 000 līdz 2,5 miljoniem eiro, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) teorētiskie aprēķini.

VUGD priekšnieks Mārtiņš Baltmanis trešdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē norādīja, ka patlaban notiek VUGD ilgtermiņa stratēģijas izstrāde līdz 2033.gadam, un dienests sadalījumā pa vecumiem aprēķinājis cilvēka dzīvības vērtību, tam mirstot ugunsgrēkā.

"Tas viss ir teorija. Teorētiski tas ir aprēķināts, un tie ir 400 000 eiro līdz 2,5 miljoniem eiro atkarībā no vecuma," norādīja Baltmanis.

Cilvēka dzīvības vērtības aprēķins ir balstīts uz pieņēmumu, ka cilvēka dzīvei ir piemērojama monetāra vērtība, balstoties uz paredzamo atlikušo gadu skaitu, ko cilvēks atbilstošā vecuma grupā varētu nodzīvot. Šo vērtību nosaka cilvēka dzīves ekonomiskais pienesums, kas rodas no cilvēka saimnieciskās darbības un patēriņa.

Cilvēkam piedzimstot, rodas potenciāls tā paredzamā mūža laikā radītam cilvēka dzīves ekonomiskajam pienesumam, kas rezultējas no konkrētā cilvēka saimnieciskās darbības un patēriņa. Šis kopums veido statistisko dzīvības vērtību. Ņemot vērā bojāgājušas personas vecumu un salīdzinot to ar statistiski vidējo paredzamo mūža ilgumu, iespējams aplēst tās varbūtējo atlikušo statistisko dzīvības vērtību.

Ņemot vērā dažādu cilvēka dzīvības vērtības aprēķina metožu daudzveidību, atšķirīgos skatījumus uz pieņēmumiem un, galvenais, atšķirīgos aprēķina rezultātus, Latvijas situācijā par skaidri saprotamu un vienkāršotu metodi tiek piedāvāts aprēķins, kas paredz IKP vērtību izmantošanu cilvēka statistiskā dzīves gada vērtības noteikšanai, to diferencējot cilvēkiem darbspējas vecumā.

"Ja pieņem, ka viena statistikā dzīves gada vērtība ir salīdzināma ar gada iekšzemes kopprodukta (IKP) vērtību, un, ievērojot, ka darbspējas vecums Latvijā ir 15-63 gadi, un uz šo vecuma grupu attiecinot IKP uz vienu nodarbināto rādītāju, bet uz pārējiem - IKP uz vienu iedzīvotāju, iespējams aplēst cilvēka dzīvības vērtību," norādīja dienestā.

"Izmantotā aprēķina metode uzrāda viena vidējā statistiskā ugunsgrēkos bojāgājušā vīrieša atlikušā mūža cilvēka dzīvības vērtību 417 497 eiro apmērā, savukārt sievietes - 399 684 eiro apmērā. Izmantojot statistiku par bojā gājušo vīriešu un sieviešu skaitu, aplēšams, ka vidējā ugunsgrēkos bojā gājušā cilvēka dzīvības vērtība 2022.gadā bija 411 440 eiro," norādīja dienestā.

Briškens: divas pasta nodaļas varētu saglabāt, ja Dūda nedotos braucienos

VAS "Latvijas pasts" pagaidu padome tiks iecelta tuvākajās dienās, trešdien preses konferencē sacīja satiksmes ministrs Kaspars Briškens (P).

Viņš arī piebilda, ka vēlāk tiks organizēts atklāts konkurss, lai ieceltu pilnvērtīgu padomi.

Briškens arī sacī...

KNAB aizdomas par Bartaševiča iesaisti neizpaužamu ziņu atklāšanā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) ir aizdomas, ka no amata pašlaik atstādinātais Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs izpaudis neizpaužamas ziņas.

Otrdien KNAB īstenoja kriminālprocesuālās darbības, tostarp kratīšanas u...

Jaunā Liepājas cietuma būvnieki pagaidām apsteidz laika plānu

Jaunā Liepājas cietuma kompleksa būvlaukumā, Alsungas ielā 29, darbi apsteidz plānoto laika grafiku, un šobrīd tiek veikti visu sešu kompleksa ēku būvdarbi dažādās stadijās, informē Tieslietu ministrijā (TM).

TM valsts sekretārs un jaunā Liepājas cietum...



Komentāri