lv
e8aWQTxBcEotJnmdLor35Elj2LXwF7DviVPbG3Ci
2500765

Ēnu ekonomikas apstākļos ļaus piedzīt daļu no minimālās algas

Ēnu ekonomikas apstākļos ļaus piedzīt daļu no minimālās algas

Lai risinātu situāciju ar izvairīšanos no parādu nomaksas ēnu ekonomikas apstākļos, Saeimas Juridiskā komisija šodien atbalstīju Tieslietu ministrijas priekšlikumu ļaut no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.

Kā informēja Saeimas Preses dienestā, ar grozījumiem Civilprocesa likumā plānots mainīt gan no darba ienākumiem veicamo ieturējumu aprēķināšanas modeli, gan ieturējuma apmēru.

Tieslietu ministrijas rīcībā esošā informācija liecina, ka aptuveni katram desmitajam Latvijas iedzīvotājam ir grūtības laikus norēķināties par savām parādsaistībām, kas izveidojušās pret valsti, privātajiem kreditētājiem vai preču un pakalpojumu sniedzējiem, tādējādi rodas risks, ka šie cilvēki vēlēsies saņemt algu aploksnē.

Šobrīd līdz piedzenamā parāda dzēšanai ieturējumus izdara, saglabājot darba samaksu un tai pielīdzināmos maksājumus valstī noteiktās minimālās mēnešalgas vai tās puses apmērā. Ieturējumu apmērs ir diferencēts, ņemot vērā parādsaistību veidu. Par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu parādniekam saglabā papildu naudas līdzekļus 15% apmērā no minimālās mēnešalgas. Līdz ar to ir iespējami gadījumi, kad no parādniekam izmaksājamās darba algas ieturējuma veikšana nav iespējama.

Ar likuma grozījumiem iecerēts noteikt, ka gadījumos, ja parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmo maksājumu apmērs nepārsniedz minimālo mēneša darba algu, ieturējumu neatkarīgi no piedziņas veida izdarīs 10% apmērā. Ja parādnieka darba samaksa un tai pielīdzināmie maksājumi pārsniegs minimālo mēnešalgu, no summas, kas ir lielāka par minimālo algu, ieturējumus atkarībā no piedzenamā parāda veida plānots izdarīt 30%, 40% vai 75% apmērā.

Vienlaikus parādniekiem, kuru apgādībā ir nepilngadīgie bērni, plānots veicamo ieturējumu 10% apmērā no minimālās mēneša darba algas samazināt par diviem procentiem par katru bērnu, tādējādi nodrošinot lielāku izmaksājamās algas daļu.

Plānots, ka ar iecerētajiem grozījumiem ieguvumi būs gan parādniekiem, gan piedzinējiem. Parādniekiem vairāk naudas līdzekļu tiks saglabāti uzturlīdzekļu piedziņas lietās, lietās, piedzenot zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu vai administratīvu pārkāpumu, izpildot administratīvā pārkāpuma procesā pieņemtos nolēmumus. Līdz ar to paredzams, ka parādnieks būs motivēts iegūt legālus ienākumus un fiktīvi nesamazināt savu oficiālo ienākumu apmēru. Savukārt ieturējumu veikšana 10% apmērā no ienākumiem, kas pēc nodokļu nomaksas nepārsniedz minimālās algas apmēru, pozitīvi atsauksies uz piedziņu kopumā, jo ieturējumu būs iespējams veikt visos gadījumos, kad parādniekam ir kādi ienākumi, paredz likumprojekts.

Domes pārstāve izskaidrojusi, kāpēc nepieciešama maksas iebraukšana Jūrmalā

Maksas iebraukšana Jūrmalā nepieciešama, lai samazinātu transportlīdzekļu satiksmi kopumā un uzlabotu iedzīvotāju veselības stāvokli, šodien Satversmes tiesā (ST) uzsvēra Jūrmalas domes pārstāve Edīte Silova.

Šodien ST ar lietas dalībnieku piedalīšanos ...

Turpinās iztiesāt priestera krimināllietu par seksuāla rakstura noziegumiem

Lietu, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa, Rīgas pilsētas tiesa plāno turpināt skatīt 17.novembrī plkst.12, skaidroja tiesā.

Sākotnēji krimināllietā tika apsūdzēta...

Lietuvas ministre: Draudi par spridzekļiem ir koordinēts kiberuzbrukums

Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite otrdien paziņoja, ka e-pastā sūtīto spridzekļu draudu vēstuļu nemitīgā plūsma ir reģionāla mēroga kiberuzbrukums, un piebilda, ka Lietuva, Latvija un Igaunija apspriedīs koordinētu reakciju.

''Tas ir mēģinājum...



Komentāri