lv
UQCTG2EziXUXVnkPUeqggyJvL5rh8u9eJKebScfx
2430464

Igaunijā esot pasaulē otra lielākā interneta brīvība

Igaunijā esot pasaulē otra lielākā interneta brīvība

Lai gan brīvība internetā pasaulē samazinās jau 13.gadu pēc kārtas, Igaunija joprojām ir otrajā vietā aiz Islandes interneta brīvības indeksā, liecina ASV domnīcas "Freedom House" jaunākais pētījums.

"Freedom House"eksperti pievērsuši uzmanību, ka pēc tam, kad Krievija pērn sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā, Igaunijas Patērētāju aizsardzības un tehniskā regulējuma pārvalde devusi rīkojumu telekomunikāciju kompānijām bloķēt medijus un tiešsaistes kanālus, kas saistīti ar Krievijas valsti, tādējādi cenšoties novērst kara propagandas izplatīšanu.

Kopā ar sankciju izpildi Igaunijā ir aizliegts 51 televīzijas kanāls un gandrīz 200 tiešsaistes vietņu.

Saistībā ar sankcijām pērn janvārī-jūnijā sociālais tīkls "Facebook" Igaunijā bloķēja 163 ierakstus, kuros bija atsauce uz mediju avotiem, kurus kontrolē Krievijas valsts un tādējādi tika pārkāptas Eiropas Savienības sankcijas.

Pēc martā notikušajām vēlēšanām jaunā valdības koalīcija plāno noteikt stingrākus sodus par naida runu. Pretrunīgi vērtētais likumprojekts pašlaik tiek izskatīts parlamentā.

Igaunija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kas iekļauta pētījumā - ne Latvija, ne Lietuva tajā nav vērtētas.

Kā vērtē "Freedom House", interneta brīvība pasaulē samazinās jau 13 gadus pēc kārtas. Piemēram, nepārtraukti pieaug novērošanas un manipulācijas instrumenti, interneta lietotājiem saskaroties ar dezinformāciju. Ziņojumā arī atklāts, ka ar mākslīgā intelekta palīdzību notiek interneta lietotāju šantažēšana, cenzēšana un informācijas telpas kontrole.

"Valdības nosaka dažādus ierobežojumus, kam miljardiem cilvēku var piekļūt un ar ko dalīties tiešsaistē," lasāms ziņojumā, kur norādīts, ka tiek bloķētas ārvalstu vietnes, uzraudzīti un apkopoti personas dati, arvien vairāk tiek kontrolēta valsts tehniskā infrastruktūra.

Ziņojumā par brīvību internetā ik gadu "Freedom House" izvērtē cilvēktiesības digitālajā telpā. Interneta brīvība tiek vērtēta 70 pasaules valstīs, kur mīt 88% pasaules interneta lietotāju. Indekss tiek veidots, piešķirot punktus trīs apakškategorijās - pieeja pakalpojumiem un savienojamība, tiešsaistes satura ierobežojumi un lietotāja tiesību aizsardzība. Igauniju ziņojumam pēc "Freedom House" uzaicinājuma izvērtēja neatkarīga privātā kompānija "Proud Engineers".

Jaunākais ziņojums ir pat laika posmu no 2022.gada jūnija līdz šā gada maijam.

Organizāciju "Freedom House" 1941.gadā dibināja ASV pirmā lēdija Eleonora Rūzvelta, un tā lielākoties nodarbojas ar politisko tiesību un pilsoņu brīvības novērtēšanu pasaulē.

Vanaga draud atklāt politiķus, kuri piesedz vardarbību skolās

Pēc incidenta skolēnu vidū Ķekavas vidusskolā Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) atkārtoti aktualizējusi nepieciešamību pēc regulējumiem vardarbības mazināšanai izglītības iestādēs.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga sociālo ...

Ārzemju eksperti un finansējuma trūkums – iezīmē problēmas humanitārajās zinātnēs
Pārāk liela ārzemju ekspertu iesaiste Latvijas pētījumu projektu vērtēšanā un nepietiekams finansējums, šādas problēmas humanitāro un sociālo zinātņu pārstāvji iezīmēja trešdien, 4. oktobrī, notikušajā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā.
Kā uzvarēt dronu karā?
Ukrainas aizstāvji apgalvo, ka kopš kara sākuma notriekuši jau aptuveni 5000 Krievijas bezpilota lidaparātu jeb dronu. Arī paši ukraiņi aktīvi izmanto dronus lai uzbruktu mērķiem Krievijā sākot no Sevastopoles Krimā un beidzot ar Maskavas debesskrāpjie...


Komentāri