Jaunās NASAMS pretgaisa aizsardzības sistēmas Latvijā nonāks tikai pēc 2 gadiem.
Izejot no atvaļinājuma, Latvijas valdība 8.augusta sēdē sāks ar valsts aizsardzību saistīta slepena jautājuma izskatīšanu.
Kā liecina Ministru kabineta mājaslapā pieejamā oficiālā informācija, Drošo sarunu zālē ar prezentāciju uzstāsies Aizsardzības ministrijas vadītāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība).
Ministru kabineta sēdē plānots pieņemt lēmumu:
"Aizsardzības ministrijai līdz 2025. gada 30. jūnijam sagatavot un noteiktā kārtībā iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā rīkojuma projektu "Par gaisa komandvadības un kontroles sistēmas programmnodrošinājuma elementa atlikušo daļu ieviešanu" un priekšlikumus par nepieciešamo ārvalstu un valsts budžeta līdzfinansējumu sadalījumā pa gadiem".
Visticamāk, valdības sēdē diskusija būs par Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos dienestā esošo portatīvo raķešu apvienošanu ar jaudīgākiem ieročiem.
Nacionālie bruņotie spēki īsi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainas bruņotajiem spēkiem paspēja piegādāt Latvijas bruņojumā esošās ASV uzņēmuma “Raytheon Missle Sistems” ražotās pretgaisa aizsardzības raķetes FIM-92 “Stinger”. Tikpat ātri no Ukrainas saņēmām labas ziņas – Latvijas “Stinger” raķetes veiksmīgi iznīcinājušas vairākus Krievijas uzbrukuma helikopterus, tostarp Krievijas propagandistu izlielīto uzbrukuma “superhelikopterus” Ka-52 “Aligator”, kam, kā jau ierasts Kremļa propagandas labākajās tradīcijās, “neesot analogu”.
Šobrīd Latvijā atrodas Spānijas NASAMS vidēja darbības rādiusa pretgaisa raķešu baterija. NASAMS veido četri galvenie komponenti - raķešu palaidēji, un tie parasti vienā baterijā ir vairāki - ir valstis, kurām ir četri, citām seši palaidēji. Nākamais komponents ir radari, no kuriem pamatradars ir "Sentinel". Tāpat ir ugunsvadības centri, kuri vienā baterijā parasti ir divi vai trīs. Ceturtais komponents ir elektrooptiskais sensors, kas faktiski ir ļoti jaudīga digitālā kamera. Sistēmas raķešu palaidējos var izmantot pie iznīcinātājiem F-15, F-16 piestiprināmās raķetes AMRAAM.
"Katrā ziņā tie ir vairāki desmiti kilometru. Principā jebkurus mūsdienu gaisa draudus ir iespējams notriekt ar šo sistēmu. Ir iespējams notriekt iznīcinātājus, bumbvedējus, transportlidmašīnas, helikopterus, spārnotās raķetes. Izņēmums ir neliela izmēra droni. Tāpat sistēma nav paredzēta tālās darbības ballistisko raķešu iznīcināšanai. Tas, ko redzam Ukrainā - tur lielāko daļu no šiem mērķiem, protams, izņemot "Iskander", var teorētiski notriekt ar šo sistēmu," skaidroja eksperts, Latvijas Gaisa spēku Mācību centra komandieris, majors Modris Kairišs.
Baltkrievijā izvietotie Krievijas grupējuma "Vagner" algotņi patlaban Latvijas robežas tuvumā nav sarīkojuši vai mēģinājuši izraisīt provokācijas, otrdien Latvijas valdības sēdē atzina iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS).
Attiecībā uz "Vagner" atraš...
Komentāri