Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) pakalpojumu sniedzējs SIA "Bite Latvija" uzskata, ka VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) neņem vērā Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) lēmumu un turpina apturēto iepirkumu par mobilo sakaru pakalpojumiem, savukārt LVRTC pārmetumus noraida, uzsverot, ka iepirkums nav apturēts, bet tikai uzdots veikt grozījumus tā nolikumā.
"Bite Latvija" pārstāvji norādīja, ka LVRTC turpina IUB apturēto iepirkumu par mobilo sakaru pakalpojumiem, kurā iekļauti konkurenci ierobežojoši vērtēšanas kritēriji par lielāko bāzes staciju skaitu kā izšķirošu faktoru mobilo sakaru pakalpojumu kvalitātes noteikšanā, kā arī mobilo sakaru operatoru sniegto pakalpojumu kvalitātes noteikšanu pēc novecojušiem, 2020.gadā veiktiem, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) mērījumiem.
Kā norāda "Bite Latvija" ģenerāldirektors Arūns Mickevičs, "tas ir bīstams signāls godīgai tirgus konkurencei un spilgti parāda, ka publisko iepirkumu likums nestrādā un tas tiek piemērots tikai formāli".
Mickevičs apgalvo, ka LVRTC atkārtoti izsludinājis tieši tādu pašu iepirkumu, tādejādi ignorējot IUB lēmumu, neievērojot tajā noteiktos un nepieciešamos precizējumus un papildinājumus minētajā iepirkumā. Lai gan pasūtītājam iepirkumos ir iespēja noteikt konkrētus vērtēšanas kritērijus, no LVRTC puses neesot izvērsta pamatojuma, kādēļ kā izšķiroši kritēriji izvēlēti bāzes staciju skaits un novecojuši mērījumi pakalpojumu kvalitātes noteikšanai.
"Valsts un pašvaldību iestāžu un kapitālsabiedrību mobilo sakaru publiskajos iepirkumos jau ilgstoši tiek ietverti neobjektīvi un tirgus konkurenci kropļojoši vērtēšanas kritēriji, dodot būtiskas priekšrocības vienam, daļēji valstij piederošam tirgus dalībniekam," apgalvo Mickevičs.
LVRTC iepirkumu par mobilo sakaru pakalpojumiem "Bite Latvija" sola pārsūdzēt.
Savukārt LVRTC pārstāvji aģentūrai LETA sacīja, ka IUB nav apturējis iepirkumu, "kā tas tiek pozicionēts publiskajā telpā", bet gan aizliedzis to turpināt un slēgt līgumu, neveicot grozījumus, kā arī atcēlis atsevišķas konkursa nolikumā iekļautās prasības.
LVRTC šobrīd ir pagarinājis piedāvājuma iesniegšanas termiņu līdz 25.jūlijam un strādā pie kritēriju pārskatīšanas un precizēšanas, lai tuvākās nedēļas laikā veiktu grozījumus saistībā ar iepirkuma nolikumu un ievērotu IUB lēmumā norādītās rekomendācijas un norādījumus. Saistībā ar iepirkuma turpināšanu LVRTC darbinieki ir sazinājušies gan ar IUB, gan ar SPRK.
Uzņēmumā norāda, ka LVRTC kā 100% valstij piederoša kapitālsabiedrība savā ikdienas darbībā sniedz valstiski nozīmīgus pakalpojumus privātajām un publiskajām personām visā Latvijas teritorijā, tostarp deleģētos uzdevumus, tāpēc LVRTC ir svarīga kvalitatīva un nepārtraukta sakaru pieejamība jebkurā Latvijas vietā. LVRTC ir plaša torņu un mastu infrastruktūra, kabeļu kanalizācija un optikas tīkls visā Latvijā, tostarp liela daļa no tā reģionos, kas atzīti par tā saucamajām baltajām teritorijām - novadi, kur iedzīvotājiem ir zemāka piekļuve ātrgaitas interneta sakariem.
Attiecīgi LVRTC saimnieciskā darbība un tās nodrošināšanai nepieciešamās prasības attiecībā uz mobilo sakaru pārklājumu un sakaru kvalitāti ir būtiski atšķirīgas no tādu organizāciju prasībām, kuru biroji, klientu apkalpošanas centri vai ražotnes atrodas noteiktās un prognozējamās adresēs.
LVRTC darbinieku ikdienā konkrēta darbu veikšanas vieta Latvijas teritorijā nav nosakāma un prognozējama un sakariem jābūt pieejamiem jebkurā vietā, tostarp attālajos reģionos.
Veicot mobilo sakaru pakalpojumu iepirkumu, LVRTC kā kritērijus ir noteicis pakalpojuma kvalitāti un tīkla pārklājumu.
Pakalpojuma kvalitāte ir vistiešākajā mērā saistīta ar lejupielādes un augšupielādes ātrumu dažādās Latvijas teritorijās, latentuma, trīces vērtības un mērījumu vietu procentuālais sadalījums, kurās mērījumu laikā interneta pakalpojums Latvijas teritorijā nebija pieejams neesoša vai nestabila tīkla pārklājuma dēļ.
LVRTC izmantoja publiskotus SPRK 2020.gada datus, tā kā citi uzticami avoti šobrīd nav pieejami un LVRTC nevar paļauties tikai uz pašu operatoru sniegto informāciju par pakalpojuma kvalitātes rādītājiem. IUB ir liedzis tos izmantot, jo dati uzskatāmi par novecojušiem. Šobrīd LVRTC atbildīgie speciālisti konsultējas ar SPRK par kvalitātes kritērijiem, ko, iespējams, varētu piemērot, lai pārliecinātos par konkrētā operatora pakalpojuma kvalitāti.
Tīkla pārklājumu īpaši attālos reģionos vistiešākajā mērā nosaka bāzes staciju skaits, attiecīgi LVRTC ir iekļāvis šo kritēriju, tā kā LVRTC saimnieciskajai darbībai, optiskā tīkla uzturēšanai attālajos reģionos, torņu un mastu uzturēšanai, bojājumu noteikšanai jebkurā no 6000 kilometru plašas trases posmā, nepieciešama nepārtraukta sakaru pieejamība.
Iepirkumu uzraudzības birojs LVRTC ir licis pārstrādāt kritērijus un šobrīd piedāvājumu iesniegšanas termiņš ir pagarināts, lai būtu iespējams sagatavot grozījumus nolikumā.
LVRTC patlaban strādā pie kritēriju pārskatīšanas un precizēšanas, lai tuvākās nedēļas laikā veiktu grozījumus saistībā ar iepirkuma nolikumu un ievērotu IUB lēmumā norādītās rekomendācijas un norādījumus. Saistībā ar iepirkuma turpināšanu LVRTC darbinieki ir sazinājušies gan ar Iepirkumu uzraudzības biroju, gan ar SPRK.
Jau vēstīts, ka IUB iepriekš aizliedzis LVRTC bez grozījumu veikšanas turpināt iepirkuma procedūru un slēgt iepirkuma līgumu atklātā konkursā "Mobilo telefonu sarunas un pakalpojumi" un noteicis veikt izmaiņas konkursa nolikumā, par kurām sūdzību bija iesniegusi SIA "Bite Latvija".
"Bite Latvija" 2021.gadā strādāja ar 134,58 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 20% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 34% un bija 22,004 miljoni eiro. Finanšu rādītāji par 2022.gadu vēl nav publiskoti.
"Bite Latvija" reģistrēta 2005.gadā, un tās pamatkapitāls ir 99 085 286 eiro. "Bite Latvija" vienīgā īpašniece ir Lietuvas "Bite Lietuva", kas ir starptautiskās aktīvu pārvaldīšanas kompānijas "Providence Equity Partners" uzņēmums.
Tikmēr LVRTC pērn strādāja ar 25,216 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 14,3% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa pieauga par 20,1% un bija 5,581 miljons eiro, liecina informācija "Firmas.lv".
LVRTC ir galvenais radiofonijas un televīzijas programmu zemes apraides tīkla operators valstī. LVRTC arī pārvalda valstij piederošās mobilo sakaru operatora "Latvijas mobilais telefons" daļas.
Pēdējās dienās ūdens temperatūra upēs, ezeros un jūrā nav būtiski mainījusies, tā aizvien ir tuvu +20 grādiem, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.
Ūdens temperatūra jūrā Latvijas piekrastē sestdienas rītā galvenokārt ir +18...
Pļaviņās no 1.septembra siltumenerģijas tarifu plānots samazināt par 17,51% - no 98,62 līdz 81,35 eiro par megavatstundu (MWh), liecina oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicētais paziņojums.
Šis tarifs ir plānots līdz 2024.gada 31.oktobrim.
No...
Lai budžetā būtu ieņēmumi ne tikai uz ārējā parāda rēķina, ir jāattīsta tautsaimniecība un jāmazina birokrātija, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu medijiem sacīja AS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars (AS).
Viņš norādīja, k...
Komentāri