lv
iJgxUXTrMhm9yNerE64pqkaL3R6VpMfQBfaMaPvf
1781444

Repatrianti varēs saņemt pastāvīgas uzturēšanās atļauju - kādi nosacījumi?

Repatrianti varēs saņemt pastāvīgas uzturēšanās atļauju - kādi nosacījumi?

Saeima šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus likumos, kas paredz repatrianta statusa saņēmējiem un viņu ģimenes locekļiem piešķirt termiņuzturēšanās atļauju uz pieciem gadiem, bet pastāvīgās uzturēšanās atļauju piešķirt, ja šo piecu gadu laikā persona nepārtraukti uzturējusies Latvijā un apguvusi valsts valodu vismaz A2 līmenī.

Kopā paredzēts pieņemt trīs saistītus likumprojektus. Iekšlietu ministrijas sagatavotie grozījumi Repatriācijas likumā un Imigrācijas likumā paredz arī pārejas periodu, pēc kura beigām tiek pārtraukta materiālā pabalsta piešķiršana repatriantiem, kā arī pārejas periodu, pēc kura beigām Repatriācijas likuma darbība tiek pārtraukta.

Likumprojektu mērķis ir samazināt apdraudējumu Latvijas iekšējai drošībai, ierobežojot tādu personu plūsmu uz Latviju, kuru ieceļošana neatbilst Repatriācijas likuma preambulā ietvertajai pamatidejai - veicināt to tautiešu, kas no Latvijas izceļojuši genocīda, kara vai asimilācijas draudu dēļ, atgriešanos etniskajā dzimtenē.

Gan pirms, gan īpaši pēc Krievijas izraisītā bruņotā konflikta Ukrainā atbildīgās institūcijas konstatēja Krievijas pilsoņu intereses pieaugumu par izceļošanu no Krievijas, lai pārceltos uz pastāvīgu dzīvi Latvijā.

Lai gan ieviesti dažādi mehānismi, kas uz laiku liedz Krievijas pilsoņiem ieceļot un uzturēties Latvijā, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā arvien pieaug Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs pieņemto un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) pārsūtīto uzturēšanās atļauju pieteikumu skaits, īpaši no Krievijas pilsoņiem - repatriantiem.

Pašlaik repatriantam uz pirmā iesnieguma pamata tiek piešķirta pastāvīgās uzturēšanās atļauja, dodot iespēju personām pastāvīgi uzturēties Latvijā, brīvi ceļot Šengenas līguma dalībvalstu zonā, saņemt veselības aprūpes pakalpojumus un citas sociālās garantijas, iepriekš nepierādot ne to, ka persona tiešām dzīvo Latvijā, ne arī valsts valodas zināšanas.

Projektā paredzēts, ka, sākot no 2023.gada 1.jūlija, labvēlīga lēmuma gadījumā repatriantiem piešķirs termiņuzturēšanās atļauju vai reģistrācijas apliecību uz pieciem gadiem.

No 2023.gada 1.jūlija paredzēts izslēgt arī Repatriācijas likuma normas par materiālo un sociālo palīdzību repatriantiem.

Tāpat paredzēts, ka Repatriācijas likuma normas par repatrianta un viņa ģimenes locekļa statusa piešķiršanu zaudēs spēku 2024.gada 1.janvārī. Turpmāk latviešu vai lībiešu izcelsmes trešo valstu pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem būs tiesības pieprasīt termiņuzturēšanās atļauju uz pieciem gadiem Imigrācijas likumā noteiktajā kārtībā.

Imigrācijas likumā noteiktais regulējums nepieļauj tik plašu ģimenes locekļa kategoriju uzskaitījumu kā Repatriācijas likums.

Šādas normas nepieciešamību radījis fakts, ka tiek iesniegti dokumenti, kuros viltoti tautības ieraksti un dokumenta legalizācijas spiedogi. Turklāt iespējas šos viltojumus atklāt ir visai ierobežotas. Pēdējo gadu laikā veiktas 217 pārbaudes uz aizdomu pamata par to, ka dokuments ir viltots, sākti vismaz 80 kriminālprocesi, anulētas vai atteiktas vismaz 200 uzturēšanās atļaujas.

Vienlaikus šodien konceptuāli atbalstīts arī Ministru kabineta iesniegtais saistītais likumprojekts "Par Repatriācijas likuma atzīšanu par spēku zaudējušu", kas paredz Repatriācijas likumu atzīt par spēku zaudējušu no 2028.gada 1.jūlija, kaut arī paredzēts no 2024.gada 1.janvāra izslēgt normas, saskaņā ar kurām personas var pieprasīt repatrianta statusu.

Ievērojot to, ka atsevišķos gadījumos vēl norisinās tiesvedība saistībā ar repatrianta statusa atņemšanu, kā arī turpmāko piecu gadu laikā ir iespējamas situācijas, kad repatriantam jāatmaksā piešķirtā materiālā palīdzība, ir lietderīgi atlikt normu par Repatriācijas likuma spēka zaudēšanu, lai varētu tikt pabeigti tiesvedības procesi un nodrošināta līdzekļu atmaksa, skaidrots sagatavoto izmaiņu pamatojumā.

Kalniņa-Lukaševica: Sabiedrībai jāpalīdz Ukrainai atgūtu nolaupītos bērnus

Starptautiskās sabiedrības pienākums ir darīt visu, lai atrastu un nogādātu dzimtenē Krievijas nolaupītos Ukrainas bērnus, uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas (EPPA) Latvijas delegācijas vadītāja Zanda Kalniņ...

Latvija ir «pirātiskākā» valsts Eiropas Savienībā

Nelikumīga audiovizuālā satura izplatīšanā Latvija ir "pirātiskākā" valsts Eiropas Savienībā (ES), vienlaikus likumsargi neuzskata, ka situācija ir pasliktinājusies.

Biedrības "Par legālu saturu" valdes locekle Gunta Līdaka šodien žurnālistiem norādīja...

Iespējams, nākamgad varēs laulāties bez lieciniekiem

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja tieslietu ministres Ineses Lībiņas-Egneres (JV) priekšlikumus, kas paredz no 2024.gada 1.jūlija atļaut laulāties bez lieciniekiem.

Grozījumi atbalstīti Civillikuma un likumā "Par atjaunotā Latvijas Republikas 19...



Komentāri