lv
SVku0uUcT0bIFleGIzxr4PK1FWYKLLQbKxXpHyIo
1667514

Aicina katram palīdzēt modernajām tehnoloģijām apgūt latviešu valodu

Aicina katram palīdzēt modernajām tehnoloģijām apgūt latviešu valodu

Tuvojoties Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienai, iedzīvotājus aicina piedalīties iniciatīvā "Balsu talka", kas palīdzētu modernajām tehnoloģijām apgūt latviešu valodu.

Kā norāda iniciatīvas pārstāve, veltot dažas minūtes laika, ikvienam ir iespēja dot vērtīgu ieguldījumu, lai modernās tehnoloģijas, piemēram tādi virtuālie asistenti kā "Siri" un "Google Assistant", un mākslīgais intelekts pēc iespējas kvalitatīvāk apgūtu latviešu valodu.

"Balsu talkas" mērķis ir apkopot daudzveidīgus latviešu valodas runas paraugus un to transkripcijas, izveidojot atvērtu un brīvi pieejamu latviešu valodas runas datu kopu vismaz 1000 stundu apjomā. Savukārt maija brīvdienās projekta īstenotāji cer, ka izdosies iegūt ne mazāk kā desmito daļu no nepieciešamā minimālā apjoma.

Lai piedalītos projektā, interesentiem ir jādodas uz tīmekļa vietni "balsutalka.lv", jāizvēlas teikums un tas jāierunā. Ierunāšanai tiek piedāvāti dažādi teksti, taču par godu 4.maijam dalībniekiem būs iespēja ierunāt latviešu rakstnieces Annas Brigaderes pasaku lugu "Sprīdītis".

"Lielākā daļa latviešu valodas runas datu, ko pašlaik izmanto valodu tehnoloģiju uzņēmumi, nav brīvi pieejami. Tas kavē īstenot plašākus pētījumus un inovācijas. Lai iegūtu pēc iespējas vairāk un daudzveidīgākus runas datus, mums ir nepieciešama visas sabiedrības iesaiste," norāda Latvijas Universitātes (LU) Matemātikas un informātikas institūta vadošā pētniece Ilze Auziņa.

Sociālā iniciatīva "Balsu talka" turpināsies visu 2023.gadu. Tās mērķis ir iegūt dažādas balsis, tostarp ar izlokšņu iezīmēm un akcentiem. Pēc iniciatīvas pārstāvju vārdiem, dalībnieku vecumam, dzimumam un tautībai nav nozīmes - jo daudzveidīgāki balsu paraugi latviešu valodā, jo vērtīgāk. Līdztekus tam šī ir arī kultūrvēsturiski nozīmīga iniciatīva, jo Latvijā un diasporā ierunātie balsu paraugi tiks saglabāti un nodoti nākamajām paaudzēm, norāda projekta autori.

"Balsu talkā" paraugu vākšanai tiek izmantota starptautiski plaši pazīstamā platforma "Mozilla Common Voice", kur balsu ieraksti tiek vākti daudzās valodās. Latviešu valodā pašlaik ierunātas ir tikai 19 stundas. Salīdzinoši igauņu valodā tās ir 55 stundas, bet lietuviešu - 26 stundas.

"Balsu talka" tiek īstenota Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna projektā "Valodu tehnoloģiju iniciatīva", sadarbojoties LU Matemātikas un informātikas institūtam, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtam, Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijai un UNESCO Latvijas Nacionālajai komisijai.

Ar daudzveidīgu svētku programmu Rīgā atzīmēs 4.maiju

Atzīmējot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, Rīgā paredzēta daudzveidīga kultūras pasākumu programma pilsētas parkos, skvēros un kultūras centros, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvalde.

Plkst.10 ikviens rīdzinieks u...

Aprit 33 gadi kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas

Šodien Latvijā un citviet pasaulē tiek svinēta Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas deklarācijas pasludināšanas 33.gadadiena.

1990.gada 4.maijā 138 no 201 Augstākās padomes deputāta pieņēma deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaun...

SEB saglabā Latvijas IKP pieauguma prognozi šim gadam 0,4% apmērā (+INFOGRAFIKA)

"SEB banka" saglabājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam 0,4% apmērā - tāpat kā janvāra prognozēs, liecina bankas publiskotais jaunākais ekonomikas apskats "Nordic Outlook".

Vienlaikus ekonomikas sarukumu Igaunijai un Li...



Komentāri