Gandrīz trešdaļai jeb 27% Latvijas iedzīvotāju atbalstoša attieksme pret LGBTQ, liecina SKDS 2023.gada marta dati pēc LGBT un viņu draugu apvienības "Mozaīkas" pasūtījuma.
Tuvojoties "Riga Pride", kā arī atkārtotām diskusijām Saeimā par Civilās savienības likumu, martā LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka" atzīmē 17 gadus kopš dibināšanas brīža. Pastāvēšanas laikā padarīts ir daudz - vislielākais progress panākts sabiedrības attieksmes uzlabošanā pret LGBTQ, ģimeņu tiesiskā atzīšanā un naida runas un naida noziegumu sodīšanā.
"Mozaīka" norāda, ka kopumā būtiski uzlabojusies sabiedrības attieksme pret LGBTQ kopienu Latvijā. SKDS aptaujas dati liecina, ka 46% Latvijas iedzīvotāju attieksme pret LGBTQ ir neitrāla, bet 23% ir nosodoša attieksme. Jaunākie dati arī rāda, ka katrs otrais Latvijas iedzīvotājs jeb 50% pazīst kādu homoseksuālu cilvēku, kas norāda uz to, ka sabiedrība kļuvusi daudz iekļaujošāka un cilvēki aizvien vairāk droši izpaust savu identitāti.
"Mozaīkas" valdes priekšsēdētāja Kristīne Garina atzīmēja, ka "Mozaīka" savos 17 pastāvēšanos gados panākusi to, ka LGBTQ tiesības ir un paliks Latvijas politiskās dzīves dienas kārtībā. Viņa gan pauž nožēlu, ka Latvijas likumdevēji "tik ilgi muļļā viendzimuma pāru attiecību regulējumu un ignorē Satversmes tiesas spriedumus", tomēr redzams, ka LGBTQ tiesību jautājumi strauji virzās uz priekšu.
"Mozaīka" informē, ka Latvijā par regulējumu, kas būtu attiecināms tostarp arī uz viendzimuma pāriem, diskutēts daudz vēl pirms "Mozaīkas" dibināšanas brīža zem dažādiem nosaukumiem - Partnerattiecību likums, Kopdzīves likums vai Dzīvesbiedru likums, taču pēdējos gados kopā ar kustību "Dzīvesbiedri" noticis ievērojams progress. Divos lasījumos tika pieņemts Civilās savienības likums. Kvoruma trūkuma dēļ likums netika pieņemts 3.lasījumā, tādējādi Saeima nav spējusi izpildīt noteiktajā termiņā Satversmes tiesas spriedumus par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību.
Šobrīd, kamēr Saeima nav noregulējusi iespēju ģimenēm reģistrēt savas attiecības un saņemt juridisko aizsardzību, tikmēr ģimenes turpina ar "Mozaīka" un "Dzīvesbiedri" juridisko atbalstu vērsties ar pieteikumiem administratīvajās tiesās ar lūgumu veikt ģimenes fakta konstatāciju pēc Satversmes 110.panta. Līdz 2023.gada martam atzītas 36 ģimenes.
"Mozaīka" norāda, ka būtiski uzlabojusies sadarbība ar tiesībsargājošajām iestādēm naida runas un naida noziegumu apkarošanā; tiesībsargājošās iestādes aizvien biežāk reaģē un pieaug gadījumu to skaits, kad tiek uzsākta kriminālvajāšana. Vienlaikus nepieciešams turpināt policijas darbinieku izglītošanu naida runas un Krimināllikuma 150. panta jomā.
Tāpat "Mozaīka" norāda, ka praids ir būtisks līdzeklis kopienas redzamībai, protests, lai runātu par cilvēktiesībām un panāktu pārmaiņas. Kopš 2009.gada reizi trīs gados Rīgā norisinās "Baltic Pride", 2015.gadā Rīga izcīnīja tiesības organizēt "EuroPride". Savukārt kopš 2022.gada "Riga Pride" galvaspilsētā norisinās katru gadu.
"Riga Pride" norisināsies no 29.maija līdz 4.jūnijam Rīgā. Nedēļas kulminācijā 3.jūnijā norisināsies notikuma centrālais pasākums - "Riga Pride" gājiens un noslēguma koncerts.
Lai atzīmētu "Mozaīka" 17 gadu dzimšanas dienu, piektdien, 17.martā, no plkst.19 kvīru kultūrvietā "Skapis" par godu norisināsies īpaša ballīte.
Latvijā derīgie izrakteņi netiek pārvaldīti ilgtspējīgi, un tas neveicina tautsaimniecības attīstību, secināts Valsts kontroles (VK) veiktajā revīzijā par Latvijas derīgo izrakteņu pārvaldīšanu.
Šādai situācijai iemesli ir vairāki, tostarp trūkst visapt...
Komentāri