Vēlētāji trīs ASV štatos - Kalifornijā, Mičiganā un Vērmontā - otrdien pārliecinoši nobalsojuši par tiesību uz abortu aizsardzību, liecina telekanāla CNN aplēses.
Konservatīvajā Kentuki, kur aborti aizliegti kopš Augstākās tiesas lēmuma atļaut štatiem pašiem aizliegt vai ierobežot abortus, vēlētāji noraidīja pavalsts konstitūcijas labojumu, kas faktiski padarītu neiespējamu apstrīdēt štatā spēkā esošo aizliegumu. Kentuki arī turpmāk aborti būs aizliegti, izņemot retos likumā atļautos gadījumos, taču saglabāta iespēja progresam nākotnē šajā jautājumā.
Montānā - piektajā štatā, kur līdz ar vidustermiņa vēlēšanām notika referendums par aborta jautājumu, sākotnējie rezultāti liecina, ka arī šajā štatā vēlētāji nostājušies pret likumprojektu, kas ir noraidošs pret šo procedūru.
Demokrāti vairākus mēnešus mudināja pilsoņus visā valstī rīkoties šajā jautājumā, reaģējot uz Augstākās tiesas lēmumu atcelt spriedumu vēsturiskajā lietā "Rou pret Veidu", ar ko bija nostiprinātas tiesības uz abortu.
Demokrātu likumdevēji un aktīvisti vidustermiņa vēlēšanas pozicionēja kā referendumu par republikāņu centieniem ierobežot sieviešu izvēles, kaut arī vēlētāji konsekventi uzstāja, ka viņu lielākās raizes saistās ar ekonomiku.
Vēlētāji Mičiganā otrdien nobalsoja iekļaut tiesības uz abortu štata konstitūcijā. Ar šo soli tiek bloķēta iespēja, ka vairākas desmitgades senais abortu aizliegums stājas spēkā.
Ar balsošanas trešā priekšlikuma pieņemšanu tiek labota Mičiganas konstitūcija, nosakot "indivīda tiesības uz reproduktīvo brīvību, arī tiesībām pieņemt un īstenot visus lēmumus attiecībā uz grūtniecību".
Ar Mičiganas 1931.gada likumu štatā faktiski aborta veikšana aizliegta, tomēr tiesas šo likumu nobloķējušas. Līdz ar labojuma pieņemšanu tiek nodrošināts, ka aizliegums nestāsies spēkā.
Arī Kalifornijas konstitūcijā tiks aizsargātas tiesības uz abortu, jo štata iedzīvotāji balsojumā otrdien atbalstījuši šādu iniciatīvu.
Patlaban štata konstitūcija garantē tiesības uz privātumu, un Kalifornijas Augstākā tiesa nolēmusi, ka tas ietver arī tiesības uz abortu.
Vēlētāji Vērmontā otrdien apstiprināja labojumu štata konstitūcijā, kas, kā norāda aktīvisti, aizsargās "katra cilvēka tiesības pieņemt pašiem savus lēmumus attiecībā uz reprodukciju", arī par grūtniecību, abortu vai dzimstības kontroli.
Aborta veikšana šobrīd Vērmontā ir legāla visās grūtniecības fāzēs. Ierosināto labojumu Vērmontas likumdevēju sapulce pirmo reizi piedāvāja 2019.gadā.
Reproduktīvo tiesību centra prezidente Nensija Nortupa sacīja, ka pagājušajā naktī visā valstī bija vērojama nepārprotama Augstākās tiesas lēmuma noraidīšana.
"No Kentuki līdz Vērmontai un Kalifornijai amerikāņi vēlas, lai tiek aizsargātas viņu tiesības uz abortu," sacīja Nortupa.
Amerikas Pilsonisko brīvību savienības (ACLU) pārstāvis norādīja, ka referendumu iznākums piecos štatos parāda, ka vēlētāji lielā skaitā iestājas par tiesību uz abortu aizsardzību.
Viņš sacīja, ka referendumu rezultāti dod svaru ACLU centieniem atbalstīt iniciatīvas šo tiesību aizsardzībai štata mērogā, bet viņš piebilda, ka federālā līmenī darbs vēl ne tuvu nav pabeigts.
Pēc Augstākās tiesas lēmuma atļaut štatiem pašiem aizliegt vai ierobežot abortus aptuveni 15 štati pilnībā aizliedza abortus, ko Baltais nams nodēvēja par radikālu uzbrukumu pamata tiesībām.
Viens no vadošajiem enerģētikas uzņēmumiem Baltik Elektro atbalsta jaunas ar enerģētiku un klimatu saistītas ministrijas izveidi, tai deleģējot mērķtiecīgu un uz rezultātu orientētu enerģētikas politikas izveidi valstī. Uzņēmuma vadītājs Edgars Berghol...
Oktobrī Latvijas nacionālo mediju saturā 14.Saeimas vēlēšanas un tām sekojošā valdības veidošana bija aktuālāka tēma par Krievijas karu ar Ukrainu, kas līdz šim bija ieguvis visplašāko atspoguļojumu, liecina aģentūras LETA ikmēneša analīze par aktuālāk...
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) pauž cerību, ka vides aktīvisti Latvijā nemēģinās bojāt mākslas darbus, sekojot aktīvistu izpausmēm citviet pasaulē, aģentūrai LETA akcentēja muzeja direktores vietniece krājuma darbā Iveta Derkusova.
Viņa norā...
Komentāri